Mitä tänään pk-seudulla lapsiperheenä?? rahavarat minimissä :/
Kommentit (15)
piknik puistossa (esim. Hesperianpuisto, Sibeliuksenpuisto), ratikka-ajelu, uimaranta...
koko perheen kulkea julkisilla paikasta A paikkaan B ja takaisin paikkan A?
Jos ei ole matkakorttia niin toi reissu maksaa 2 + 2 perheeltä 14,80. Eli jos rahat on tiukilla niin matkoihin uppoaa jo todella iso raha!
Lisäksi leikkipuisto- ja puisto kierros kävellen alueella Kamppi, Punavuori, Ullanlinna, Eira, Kaivopuisto, Tähtitorninmäki ja Kasarmikaupunki. Poiketa voisi katsomassa laivaliikennettä ylhäältä esim Tähtitorninmäeltä ja käydä Kauppatorilla ja -hallissa ja Esplanadilla.
lapsia niin nehän kulkee ilmaiseksi... :)
koko perheen kulkea julkisilla paikasta A paikkaan B ja takaisin paikkan A?
Jos ei ole matkakorttia niin toi reissu maksaa 2 + 2 perheeltä 14,80. Eli jos rahat on tiukilla niin matkoihin uppoaa jo todella iso raha!
se sitten sanoa avausviestissä, että matkakorttia ei ole? Sitten kannattaa kirjoittaa, että mitä tekis kotona, jos sieltä ei pääse mihinkään.
Ja vika 1kk uitu lähes päivittäin joten ei kiitos.
Kotieläintilat koettu ja nähty viimekesänä.
Ratikkakierrosta mietin itsekin, mutta en tiedä, viimeksi kun (yksin) kuljin ratikalla niin siellä möykkäsi muutama laitapuolen kulkija v*ttua ja p*skahätää, se oliskin avartava kokemus mukeloille..
Alkaa vaan hermot olla kireällä ja seinät kaatua päälle ://
Ap
Tosin se on/oli hyvä pointti sinänsä.
Meillä tuo 14,80e ei edes riittäisi koska minun ja miehen seutuliput on jo 4e/suunta ja sitten lasten liput siihen päälle, toinen siis menee 3-luokalle ja toinen 1-luokalle.
Ap
tai kylään jonkun kaverin luokse.
ja minä tappelen jossakin vaiheessa miehen kanssa kun on niin ankeaa ja tylsää, eilinen oli pohjanoteeraus olossanI:/
Lähipuisto käsittää keinun, kiipeilytelineen ja puita joten...
ap
ja menkää sinne fillareilla retkelle, ja huomenna toiseen suuntaan seuraavaks lähimpään. Ainakin vähän vaihtelua leikkipaikkoihin.
Paljon rahaa voitte laittaa? Luonnontieteellinen museo 6 e/aikuinen 3/lapsi.
Luukkiin esimerkiksi. Menee parikin päivää helposti.
Mustikkametsään voisi myös mennä, vaikka matkasta vähän maksaisikin saa tuomisiakin sitten.
Tosin se on/oli hyvä pointti sinänsä. Meillä tuo 14,80e ei edes riittäisi koska minun ja miehen seutuliput on jo 4e/suunta ja sitten lasten liput siihen päälle, toinen siis menee 3-luokalle ja toinen 1-luokalle. Ap
Makuunista pari leffaa ja irttareita mukaan
Kotieläintila on auki yleisölle kesällä klo 10–15 tiistaista sunnuntaihin 17.8. asti (suljettuna 2.-.9.8.).
Kesäkahvila avoinna tilalla heinäkuussa ke-su 9.30-15.
Omat eväät mukaan ja sinne eläimiä ihastelemaan! :)
I-junalla tapanilan asemalle ja siitä lyhyt kävelymatka :)
Taikka sitten Haltialaan. 67-bussin päättärille Torppikseen ja siitä reipas kilometri kävelyä :)
Uimarannatkin ovat ilmaisia :)