Paljonko teillä jää työnhaulta, töiltä ja bileiltä aikaa opiskeluun?
Kommentit (20)
Työpäivä 8 t, työhön sisältyy koulutusta vuosittain useampi päivä. Kirjanpitäjä. En biletä koskaan, jos se tarkoittaa baareja ja kännejä.
Laittaa työnhaku ja biletys samaan niin säästyy aikaa.
Hyvin. En biletä enkä ole töissä. Työnhaku on nopeaa kun heittelee sinen sun tänne hakemuksia joten hyvin jää opiskeluun aikaa.
Bileiltä? Onko sulla niin suppea elämänpiiri että kuvittelet kaikkien bilettävän?
Vierailija kirjoitti:
Bileiltä? Onko sulla niin suppea elämänpiiri että kuvittelet kaikkien bilettävän?
Ainakin mulla duunarivanhemmat pilkkaa elämättömästä elämästä kun en biletä.
Opiskelen 40h viikossa. Biletän äärimmäisen harvoin, ehkä kerran kuussa. Kesätöiden hakemiseen on mennyt max 5h yhteensä. Opiskelen valtsikassa.
Muita jotka yrittävät opiskella itse eivätkä lesoile muiden opiskeluilla?
Minä olen aina kannustanut lapsia tekemään enemmän töitä mitä itse olen palstailulta jaksanut 👍
Ei kukaan tietenkään tuota kaikkea tee. Vuorokaudessa on kaikilla sama 24h. Myös täällä on porukkaa roikkumassa.
Työhaastattelijat aina järkyttyvät arvosanoista. Olen siivonnut raksaukkojen vessanpönttöjä sillä välin kun muut olivat luennoilla. Olisin kyllä tarvinnut extra-aikaa opiskeluun koska olen duunarisuvusta ja geenit ja lähtötiedot sen mukaiset, mutta yritin selviytyä keskivertoa vähemmällä ajalla.
On muitakin vaihtoehtoja kuin käyttää päihteitä tai rakentaa elämänsä ja merkityksellisyydentunteensa sikiämistensä varaan heidän kannateltavakseen.
Ei jäisi yhtään, jos pitäisi tuo kaikki ehtiä.
Vierailija kirjoitti:
On muitakin vaihtoehtoja kuin käyttää päihteitä tai rakentaa elämänsä ja merkityksellisyydentunteensa sikiämistensä varaan heidän kannateltavakseen.
Nimenomaan nuo ovat ne vaihtoehdot. Ei elämässä ole mitään järkeä.
Ei kukaan tee noita kaikkia paitsi opiskelijat.
Aamulla opiskelua 8h + matkat, sitten biletystä väliaika ja nyt lähden töihin 8h + matkat.