Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Lonkkakivut
07.07.2010 |
Vaimolla sellaset lonkkakivut raskauden myötä että taitaa oikeasti kuolla. Löytyykö keneltäkään kotikonsteja, poppaskonsteja tai jopa vanhojen muijien taruja siitä mikä saattaisi helpottaa. Lääkekaapille ei aio mennä mutta kaikki muu apu kelpaa!
Kommentit (3)
voisi osata auttaa. Siis sellainen, joka osaa hoitaa raskaanaolevia.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mulle ainakaan ei löytynyt mitään selkeää helpotusta. Tukivyö voi vähän auttaa ja pakara-alueen, alaselän ja takareisien venyttely myös, tosin loppuraskaudesta en enää taipunut venyttelyihin. Joskus illalla käytin kylmäkäärettä särkevän lonkan päällä. Lohdutuksena voin sanoa, että kivut loppuivat välittömästi vauvan synnyttyä!
Alue: Aihe vapaa
Kysypä neuvolasta mistä tukia saa teidän kunnassa käyttöön. Meillä niitä sai terveyskeskuksesta. Sellaisia voi myös ostaa alan liikkeistä (siis lähinnä vauvatarvikeliikkeistä).