Sähköisku paimenpojasta alkuraskaudessa..
Onko jollain teistä kokemusta sähköiskusta raskauden alkuviikkoina? Paimenpojasta tuli sähköisku ja nyt paniikki että onko jotain vaikutusta? Keskenmenoriski tms? Viikkoja 10.
Kommentit (5)
Onko kokemusta vai tiedätkö oikein virallisesti?
mutta minulla on lääketieteellisen fysiikan koulutus, ja sitä kautta aka paljon tietoa sähköstä, säteilystä ja niiden biovaikutuksista. Voin vakuuttaa, että ei ole vaarallista tuollainen. Yleensäkin virta kulkee ihmisessä pintaa pitkin, iho johtaa aika hyvin.
Sain sähäreitä pyykkikoneestamme.
Kun ohjelma oli pyörinyt ja työnsin käteni kosteaan rumpuun samalla pyöräyttäen "sukkatsekkauksen", niin kostea rumpu antoi tutinat käteeni.
Myöhemmin eräs sähköalan ihminen tutki asiaa ja kauhistui jotain pistorasian maadoitusjuttuja.
Ihmetteli vain, että en saanut kovempiakin tällejä ja ettei kone palanut, tms.
Silti terve poika syntyi ;-)
soitin sitten kätilöpisteeseen ja siellä noin alhasilla viikoilla on sikiö hyvin turvassa siellä mahassa.
pieni pintavirta, joka kutkuttaa iholla, ei mitään vaikutusta sikiöön. Johan ne lehmätkin loisivat vasikkansa, jos tuo jotenkkin vaikuttaisi.