Raskaus ja päänsärky! Milloin helpottaa?!
Olen nyt viikolla 14 ja edelleen särkee pää. On särkenyt koko alkuraskauden ajan useita kertoja viikossa aina enemmän tai vähemmän, mutta kuitenkin vähintään viikoittain. Muutamia säryttömiäkin päiviä saattaa viikossa olla, yleensä kuitenkin särkee. Mä en millään jaksaisi enää tätä. Tämä on vähintään yhtä kamalaa kuin pahoinvointikin, joskin siitä en ole juurikaan enää kärsinyt.
Onko kokemuksia? Ja MILLOIN tää loppuu?! Sen haluaisin eniten tietää!
Kommentit (14)
myös veden juominen. Ja mineraaliveden/vissyn. :D
ap
kävin ammattihierojalla n. 4 kertaa viikon välein. Auttoi jo ensimmäisestä kerrasta. Panadolia 1g 3kertaa pv kivun yllättäessä.
ja pahimmillaan mulla oli särky vko 15-19. Nyt toki vieläkin särkee aika usein mut ei enää niin pahasti. Panadolia oon ottanu tarvittaessa ja ilmankin ollu välillä.
Nää helteet pahentaa taas kun ei ruoka maistu vaikka pitäis muistaa syödä kunnolla ja usein. Syöminen pitää pahimmat säryt poissa.
Selkä/hartiahieronta auttaa jonkin verran (mies hommiin ;))
Eiköhän tääkin vaiva sit joskus kahdenkymmenen viikon päästä sinne synnytyssaliin jää :p
Olen kokeillu nukkumista, veden juomista, ulkoilua, kahvin juomista (auttaa joskus vähän), kylmägeeliä, kylmäpakkausta ja hierontaa.. Hormoneistahan se siis johtuu, ei sille kai mitään sitten mahda. Ei auta kuin kärsiä. Ärysttävää ja toivon todella, että loppuu. Nyt tuntuu sille, että päivät kuluvat särkyä jotenkin kestäen ja odotan vain iltaa, että pääsen sänkyyn, sillä nukkuessa sitä särkyä ei huomaa. Onneksi on kesäloma.
Lisää kokemuksia?
ap
onko sun päänsärky migreenin tyyppistä (toispuoleista, sykkivää, ym?) Jos, niin voi kokeilla ottaa 1g panadolia kahvin kanssa. Jos ei auta niin lääkäristä löytyy parempaa apua myös raskausajalle.
Itse olen saanut hyvät ohjeet migreenini lääkitsemiseen lääkäristä, ja niillä on kohtaukset saatu tähän mennessä turrutettua. Nyt mulla on menossa raskausviikko 19.
Olen kyllä itsekin hokannut välillä juoda kupin kahvia panadolin kanssa. Ei viitsi joka päivä sitäkään syödä, mut tosiaan pahimpiin särkyihin on pakko ottaa, sillä muuten normaalista elämästä ei tule yhtään mitään.
Miten usein itse olet ottanut Panadolia? Itse en uskalla suunnilleen ottaa kuin pari kertaa viikossa ja vain yhden kerran koko päivänä. :) Naurettavaa tiedän.. mutta jotenkin pelkää silti, ettei se ole hyväksi sille sikiölle. Tuskin silti jatkuva särkykään jos äiti siitä kovasti kärsii.
ap
panadolia olen ottanut tosiaan kaksi kerrallaan (eli 1g) mahdollisimman ajoissa. Ja kohtauksia mulla on ollut nyt 12 kuussa, joten kahtenatoista päivänä oon ottanut. Ennenkuin mulla oli noita lääkärin määrämiä lääkkeitä lisäksi, jouduin joskus ottamaan toisen satsin. Aikaisintaan otin 6-7 tunnin kuluttua ensimmäisestä. Sikiövauriothan panadolissa ei oo riskinä vaan liian runsaasta käytöstä maksavauriot, siksi ei kannata ottaa enempää kuin paketti antaa luvan (siis 3 kertaa päivässä kaksi tablettia enintään).
Ei tosiaan tee jatkuva kipukaan hyvää, kun sitten tulee stressihormooneja. Siksi itse oon ajatellut että lääkettä vaan!
6
tai sen jälkeen tuli enää tosi harvoin
Nooooh.. ollaan tätä jo kohta 3 kk kestetty muutenkin, joten ehkä mä pärjään kunhan loppuu. Vähenis edes!
ap
nyt toisen kolmanneksen aikana, lähes päivittäistä.
Mulla päänsärky iskee välittömästi jos pääsee nälkä yllättämään enkä syö HETI. En saa särkyä enää koko loppupäivänä pois vaikka söisin sitten säännöllisesti ja lepäisin.
Myös esikoisen herääminen poikkeuksellisen aikaisin laukaisee kivun, samoin jos selkä pääsee jumiin. Eli nälkä, väsymys ym. tutut syyt taustalla mutta normaalitilassa eivät vain aiheuta näin herkästi särkyä.
On rasittavaa tiedän. Just nyt raskasta on kans tää helle, olen tosi voimaton ja huono-oloinen.
Nyt rv 22. Tsemppiä sulle!
kesti varmaan ekat 20vkoa...:/
toivottavasti sulla ei sentään niin pitkään..
panadolia söin sit kun kipu oli todella sietämätöntä ja laitoin miehen hieromaan hartioita...;)
kipukohtaan, märkä kylmä rätti otsalle, pimennetty huone, ja lepoa.
pää kipeä päivittäin. Ei siihen oikein auttanut mikään enkä viitsinyt syödä jatkuvasti särkylääkkeitäkään. Päänsärky väheni samalla kuin pahoinvointi (olisikohan ollut joskus viikolla 12-13?), mutta jatkui satunnaisena todella pitkään. Ei ollut todellakaan kovin kivaa.
Juo reilummin vettä. Älä kokonaan unohda suolaa, vaikka suolattomia ruokia raskaana suositaan, koska on kesä ja kuuma ja suolaa kuluu enemmän. Mutta kokeile tosiaan juoda reippaammin vettä, siitäkin huolimatta, että pitää käydä vessassa useammin.