Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

5kk elämä aika sekaisin (samalla äidin pääkoppa)!

Vierailija
26.07.2010 |


Kolmas lapsemme on ollut aika vaativa alusta saakka. Ensin 3kk koliikki ym ongelmia ja huonounisuus jatkuu edelleen. Meillä ei ole vieläkään järkevää rytmiä vauvalla eikä nuo kaksi isosisarusta touhuineen auta yhtään asiaa. Nyt ollaan alettu syömään kiinteitäkin ja olen itsekin jo ihan pihalla, mitä/koska/milloin/paljonko?????

SIIS:

Vauva ei ota minulta pulloa. Yökkii sen pois. Mutta nyt huutaa tissilläkin! imee hetken ja kääntyy pois ja alkaa kitistä/itkeä. Heittäytyy toiseen suuntaan ja on kiukkuinen. Saan hetken rauhoitella ja sitten EHKÄ ottaa. Isä saa menemään pulloa, JOS olen poissa...



Kiinteitä syö vähän miten sattuu. YLEENSÄ lounasta samaan aikaan kuin isommat eli klo 12 ja sitten päivällinen n.klo 17. Välisssä joskus vähän hedelmää- annokset eivät ole isoja (no tänään meni kasvissosetta melkein 3/4 prk) ja maistelee vielä eri makuja. SAAKO VAUVA MAHANSA TÄYTEEN??? Kun sitten on sitä kitinää pitkin päivää.

Olen hämilläni. Vettä EI juo, vaikka ruuan päälle tarjoankin.



Unia nukkuu päivisin miten sattuu. Kerralla MAX 60 min!! eikä nukahda, vaikka haukkana olisin paikalla kiikuttamassa kun heräilee. Nukkuu yleensä n.klo 9.30-10.30, 13-14 ja joskus 16-17 kun on niin väsynyt. Nukkumisjat vaihtelee silti vielä useinkin. HUOH.

No, yöunille väsähtää jo n.klo 19-20. MUTTA: ei nukahda ilman tissiä. Miehen duuniksi jää sitten isompien iltapuuhat, jotka ovat samaan aikaan. Tääkin on tylsää....



yöllä syö sitten vaihdellen, yleensä 2 kertaa- mutta nyt on ollut sellaista jo kohta kuukauden, että herää aamuyöstä juttelemaan ja önisemään!! En saa itse nukuttua edes korvatulppien avulla moisessa metakassa. Ei vauva itke vaan juttelee TODELLA äänekkäästi. Aloittaa sen joskus 04-05 aikaan...ja jos en tuntiin reagoi, muuttuu ääni kellossa...ja eikun ylös ja uuteen päivään kello 06...



Nyt on neiti oppinut kääntyilemään ja löytänyt varpaansa ja kaikkea pitää nyt treenailla..toki tiedän, että vauvalla on vaiheita ja ne menee ja tulee, mutta nyt olen aika sekaisin tän tytön kanssa. Kun ei EHDI enää paneutua samalla tavalla rutiineihin ja päiviin kuin ennen. Nyt vauva vaan kulkee mukana ja yrittää sopeutua.



Miten muilla 5kk vauvoilla päivät sujuu?? Siis lähinnä kaipaisin kommentteja niiltä, joilla enemmän kuin yksi lapsi.



olen ollut aina (varsinkin esikoisen kohdalla) tarkka päivärytmeistä ja rutiineista, mutta nyt tilanne vaan on eri- en ehdi esim joka ilta kylvettää vauvaa ikään kuin iltarutiineina, vaikka haluaisinkin.



En tiedä, riittääkö mun maito/paljonko vauva tarvitsee kiinteiden lisäksi tissiä/kuinka pidentäisin päiväunia/miten reagoin aamuyön älämölöön ja kuinka sen saisi loppumaan...???



tack.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vauva on hieman vanhempi, reilut 6 kk.



Nukkuu päivisin hyvin harvoin kerralla yli tuntia, yleensä vain 45 minuuttia. Olisihan se helpompaa, että nukkuisi kerralla pidempään, mutta kun ei nuku niin ei nuku. En ole ottanut siitä stressiä, vauvat ovat yksilöitä, jotkut tarvitsevat pidempiä unia kuin toiset. Meillä kun vielä lisätää yhtälöön että se nukahtaminen on vaikeaa ja päivällä nukutaan kolmet päikkärit niin joskus tuntuu etten muuta tee kuin nukuta vauva... Onneksi on jo alkanut sentään se nukahtaminen helpottaa.



Nuo tissiraivarit kuulostavat tutuilta, meillä on vauvalla ollut niitä pitkin matkaa. Osa on selvästi ollut tiheän imun kausiin liittyviä. Nyt taas helteillä olen huomannut että vauvalla menee hermo jos on hiki. Ajattele nyt, sisällä lähes 30 astetta ja sitten pitäisi syödä äidissä kiehnätessä! Yleensä on auttanut kun olen löyhytellyt jollain lehdellä tms ilmaa vauvan päälle, on kyennyt keskittymään paremmin syömiseen.



Mitä taas kiinteisiin tulee, niin ei kai noin pienen tarvitsekaan saada niistä vatsaansa täyteen? Eikö alku olekin vasta maistelua ja siihen erilaiseen ruokaan totuttelua? Meillä kiinteät aloitettiin vasta reilun 5,5 kuukauden iässä ja ne ovat yhä vain sellainen lisä, pääasiallinen ruoka on edelleen rintamaito. Itse odotin että kiinteät olisivat jo reilussa kuukaudessa vaikuttaneet imetykseen, mutta ei, vauva syö tissiä ihan yhtä usein kuin ennenkin. Nyt minulle onkin sitten selvinnyt, että näin se meneekin vielä sinne 8-9 kuukauden ikään asti, sitten vasta niillä kiinteillä pitäisi (tai siis tarvitsisi) olla varsinaista ravitsemuksellista merkitystä.



Yöälämölöstä en osaa sanoa mitään...

Vierailija
2/6 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäisiä muut lapsesi ovat?

Kuulostat väsähtäneeltä äidiltä. Vauva viestii väsymyksesi ja stressaantuu ehkä liian kovasta yrittämisestäsi.

Vauva tarvitsee rytmiä, joka aikuisen on luotava. Rytmi ja säännöllisyys tuo vauvalle turvallisuuden tunnetta.

Viiden kuukauden ikäinen tarvitsee kaksi-kolme kiinteää ateriaa päivässä. Ruokasose ja hedelmäsose tai esim. puuro. Muut ateriat ovat maitoaterioita.

Meneekö vauva nukkumaan aina samaan aikaan? miten yö sujuu? Mihin aikaa nousette aamutouhuille?

Jos vauva ei ota tuttipulloa, vaihtakaa se nokkamukiin, eipä väkisin tarvitse siitä syöttää. Kuuden kuukauden ikäiselle suositellaan jo nokkamukin käyttöä. Tod näköisesti vauvasi haluaa maidon jollain muulla keinoin kuin rinnasta, koska hermostuu siinä. Vauva on fiksu, eikä jaksa ns. tehdä paljon hommia että saisi maitoa :)

Vauvalle voi olla myöskin tulossa hampaita mikä aiheuttaa kiukkuisuutta.

Unet vauva nukkuu yleensä parhaiten ulkosalla viileässä, nyt tosin on melkoisen kuumat ilmat että univaikeuksia voi olla sen vuoksi. Voit koittaa ennen unia vilvoitella hieman suihkussa vauvaa ja sitten raikkaan oloisena laittaa unille. Toiset lapset eivät välttämättä nuku 60 minuuttia enempää. Rintaa voit tarjota nukahtamisiin jos se häntä rauhoittaa. Onko teillä tutti käytössä?

Yöllä tulee olla mahdollisimman paljon puhumatta ja touhuamatta vauvan kanssa. Yö ei ole seurusteluaikaa. Pimeä huone auttaa asiassa. Ja jos vauva herää ja juttelee, koita vaan olla hiljaa ja antaa nukahtaa uudestaan.



Jaksamisia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten luksusta että saa nukkua kuuteen vauvan kanssa!

Muutahan asennetta. Puhut kuitenkin liki vastasyntyneestä, ei sillä tartte olla mitään rytmiä tuossa iässä.

Minulle on riittänyt että lapsi nukkuu yön hyvin, herää rinnalle mutta nukahdetaan molemmat takasin unille.

Minusta n. puoli vuotias lapsi alkaa olemaan säännöllisempi päiväunille ja voidaan ohjata kaksiin uniin vaikka rutiinien kautta; ulkoilut voi vaikka liittää tähän ja ulkoilun jälkeen sapuskaa, sitten unet.



Sun on ihan turha tarjota vettä lapselle joka käy rinnalla!! Se on pois lapsen mahan tilasta ja ravinteita ei tule. Hyvä vaan ettei lapsi sitä juokaan.



Miten monta kunnon pissaa lapsi tekee? 5 on hyvä määrä ja lapsen kasvaminen.



Sun imetyksen kannalta on oleellista että juot riittävästi nestettä: hikoilet enempi imettäjänä kuin normaalisti, kesä hikoiluttaa bonuksena, jos liikut myös.



Älä tee arjesta pakkopullaa että sun tarttee tehdä sitä ja tota. Ole luova, muuta elämää jos ei joku toimikaan ja ole armelias itsellesi.

Nyt sulla on hyvä aika sairastua synnytyksen jälkeiseen masennukseen.

Hoida itseäsi ja ole onnellinen vauvan äiti!



Ps. Kaikki rinnalle nukahtamiset yms saat muutaman kuukauden päästä vielä muutettua, perhepeti on jees teillä vielä jos siltä tuntuu.



Toi rinnan nykiminen on ihan tavallista, huolehdi että juot tarpeeksi, ja lapsi on usein rinnalla niin maidontuotanto ei tipahda.

Sinun läsnäolosi saa lapsen kiusaantumaan koska haiset rinnalta, silti jos tuotanto kärsii niin lapsi kiukuttelee.

Myös kannattaa huomioida tila jossa imettää: ota hyvä asento jossa viihdyt imettämässä sekä katso ettei lapselle ole liikaa häiriötä, tuossa iässä lasta alkaa kiinnostamaan mitä se isompi lapsi kopisee lähellä jne. (Älä lähde moittimaan isompaa normaaleista elämisen äänistä, mutta jos mahdollista niin koita olla vaikka itse vähän sivummalla, saisiko vaikka nojatuolia siirrettyä)?



Tälläsiä tuli ekana mieleen.

Vierailija
4/6 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta nyt jo asiat paremmin. Jätin yösyötön yhteen kertaan kun vauva 5kk ja kokonaan pois kun 6kk. Lisäksi noihin aikoihin meidän vauvalla päiväunirytmi muuttui, alkoi tosiaan nukkua kolmien pidempien unien sijaan neljiä-viisiä torkkuja 20-45min kerrallaan. Yöt tulivat samalla entistä risaisemmiksi. Asia korjaantui, kun aloin selkeästi nukuttamaan kaksia päiväunia, jolloin sitten nukkui 1,5h kerrallaan vähintään taas.



Jaksamista, tiedän mitä tuo on. Onneksi se menee lopulta ohi. OTa apua vastaan ja nuku kun saat tilaisuuden.

Vierailija
5/6 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on totta, että jään aina imettämään olkkarin sohvalle, jossa sitten hyppii ja mekastaa nuo kaksi isompaa muksua- ja vauvahan haluaa seurailla niiden touhuja. TOSIN, on niitä raivareita tullut ihan rauhallisessakin tilanteessa viime aikoina...juon ehkä liian vähän..mutta siis juu, olen ehkä vähän väsynytkin tähän arkeen:( onneksi mies auttelee hyvin, vaikka väsynyt on hänkin.



Turhaan kai stressaan niistä kiinteistä...pelkään vaan, ettei mun maito riitä!! Ennen rinnat olivat isot ja maidosta pullollaan, nyt tyhjän oloiset...pienentyneet...eikä selvästi maito nouse sillä tavalla kipakasti kuin ennen (että oikein polttelee)



Olen ajatellut itsekin, että puoleen vuoteen asti voi elää vähän 'pellossa' ja sitten yrittää löytää sitä rytmiä enempi.



ap

Vierailija
6/6 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja silti samalta kuulostaa esim. päivärytmi unien suhteen. Meillä vauva nukkuu myös kolme päiväunet, aamuisin noin 30-40 min, iltapäivällä 50 min - 2 tuntia ja illalla 30-50 min. Meillä on ilmastoitu koti, joten ulkona nukuttamisesta ollaan luovuttu kokonaan. Vauva nukkuu sisällä vaunuissa melko lähellä ilmastointilaitetta, joten nukahtaa helposti. Öisin vauva nukkuu sitten klo 22-08 - tosin viime yönä heräsi klo 6 ja aloitti kanssa mielettömän juttelun. Auttoi, kun tuli viereen ja sai maitopullon (en enää imetä) ja jatkoi unia yli yhdeksään.



Meillä syö kyllä kiinteitä ihan säännöllisesti ja saatiin 5 kk neuvolasta ohjeet ottaa kaikki ateriat käyttöön. Meillä siis syödään aamupuuro (nykyään varmaan jo puoli desiä hiutaleita), klo 12 lounas noin 1 purkki (laitan soseet tyhjiin hedelmäpurkkeihin, niin tiedän, paljonko vauva syö ja juuri aloitin lihan, koska vauva tuli sen 6 kk). Iltapäivällä klo 15-16 hedelmäsose yksi purkki ja nyt olen yrittänyt saada sen päivällisen klo 18 mutta tänäänkin se jäi pois, kun söi niin paljon hedelmäsosettakin ja vieläpä 16.30. Iltapuuro on klo 20.30-21.00 ja silloin syö ihan lautasellisen. Aterioilla tarjoan vettä nokkamukista ja vauva on siihen ihan hulluna ja yrittää kahmia itse mukin ja on sitten melkein tukehtua vesimäärään... Hassun näköistä! Kyllä minä tarjoan näillä ilmoilla myös vettä, onhan se äidinmaito kumminkin niin paljon tuhdimpaa, että tukalaan oloon varmaan vesi tuo vähän helpotusta. Maitoa saa pullosta joka aterian jälkeen (noin 30 -60 min. ateriasta)



Meidän vauva oli 5 kk neuvolassa 6,5 kg. Emme kylvetä vauvaa joka ilta vaan noin kolme kertaa viikossa. Iltarutiineihin kuuluu iltapuuro, yöpuku, iltamaito ja sitten sänkyyn unilelun kanssa. Nukahtaa aina alle 20 minuutissa itsekseen.



En ajatellut pidentää mitenkään päiväunia vaan oletan, että kun iltaunet jää pois, pidentyy varmana iltapäiväunet entisestään ja sitten voikin jo jättää pois aamuupäiväunet... Mutta kaikki ajallaan sitten, kun vauva on valmis. Älä stressaa. Meillä esikoinen nukkui päivisin 4 tunnin päiväunet iltapäivisin ja aamupäivälläkin pari tuntia ja illalla vielä ehkä tunnin. Mutta yöt olivatkin sitten katkonaisempia. Vauvat ovat erilaisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan seitsemän