Olen asunut ns. luotettavien talonrakentajien rakennuttamissa asunnoissa ja paskin on ehdottomasti Lapti
Skanska, valmistunut 2008 = Olematon äänieristys, yläkerran WC äänet kulkivat litisten olohuoneen läpi. Peilkaapin avaus naapurissa kuului kun sen olisi tehnyt itse edessään.
Lapti, valmistunut 2011 = Äänieristystä ei mihinkään suuntaan, rakennuksen laatu ala-arvoista ja puolitiehen jätettyä, katsoi sitten mihin ikinä. Putket vuosivat, naapurin jokainen liike kaikui yläkertaan, ulkoa kuului ja haisi jokaikinen ääni ja pienhiukkanen suoraan makuuhuoneeseen, eristyksiä ei ollut edes lämmölle. Koko talon olisi voinut purkaa, olisi tullut taloyhtiölle halvemmaksi mitä paskan korjaaminen. Tästä kauhutalista voisi kertoa vaikka mitä, naurettavinta oli Laptin kyvyttömyys myöntää että he olivat tämän paskan rakennuttaneet.
YIT, valmistunut 2020 = ihan ihmeen muotoinen asunto saatu nelikulmaiseen kerrostaloon, kuin sokkelossa asuisi koska joka kulma pitää hyödyntää, toisin sanoen asuin eliöt todella huonossa käytössä. Perusasiat toimii asumistani taloista parhaiten mutta se, että tässä pystyy katselemaan saman kerrostalon seinänaapurin olohuoneen ja makuuhuoneen tapahtumia omalta parvekkeelta on kyllä huvittavin ratkaisu ikinä.
Rakentamisen laatu Suomessa...