Ahdistaa tää joulu taas ihan suunnattomasti
Joka vuotinen ongelma, mutta en vaan oikein ikinä totu. Oon nyt ollut tän viikon saikulla, kun en vaan henkisesti kestä työkavereiden joulupuheita. Ens viikolla pitäis palata taas töihin, ja vanhemmat ja anoppi soittelee molemmat joulusuunnitelmista. Lapsilla on jo joulukalenterit, mutta eivät onneksi ole puhuneet vielä muuten.
Kommentit (8)
Älä turhaan stressaa. Tee Joulu voimiesi mukaan.
Jaaaa sulla on lapsia ja isovanhemmatkin perään soittelevat. Pikkasen on eri tilanne meillä yksinäisillä joille joulu on vain kivulias, harmaa päivä eikä kukaan kaipaa.
Jouluna voi olla sähkökatkoja. Paras jouluvalmistelu on hoitaa taskulamput ja led-kynttilät jne kuntoon.
Siis jos se että joku puhuu joulusta saa sinut jo henkisesti hajalle, niin kannattaisi ehkä hakea apua.
Vierailija kirjoitti:
Siis jos se että joku puhuu joulusta saa sinut jo henkisesti hajalle, niin kannattaisi ehkä hakea apua.
Voi olla joulufoobikko ihan yhtä lailla kuin joku islamofoobikko.
Hanki ammattiapua. Tuo ei ole tervettä.
Ehkä sun pitää selvittää mikä siinä joulussa ahdistaa. Minä olen viettänyt aika monta joulua yksin tai lapsen kanssa kahdestaan (lapsi on joka toisen joulun isällään). Tänä vuonna on taas isä-joulun vuoro joten minä olen yksin. Teen joulusta juuri omanlaisen. Ketään ei tarvitse miellyttää. Ostan pari kirjaa ja palapelin itselleni lahjaksi, syön konvehteja ja jouluruuaksi vain omat lempparit. Ensimmäinen yksinäinen joulu oli todella ahdistava mutta selvitin itseni kanssa mikä siinä ahdistaa ja mitä voin niille asioille tehdä että ei enää ahdista. Nyt nautin myös niistä yksinäisistä jouluista, mutta onhan se lapsen kanssa vietetty aika paljon parempaa.
Siis sulla on perhe ja kaikki, mikä oikein ahdistaa???