Seurakunta järjesti nuorille yötapahtuman, jossa ei nukuttu silmäystäkään. Kivasti rytmi sekaisin nyt sitten!
Muuten juu ihan kiva varmaan, mutta nyt sitten nuoriso ihan tööt valvomisesta.
Kommentit (29)
no-o, ei siihen kuole; kyllä nuoriso jaksaa!
Ei kai nyt nuorten yötapahtumassa nukuta koskaan? Etkö yhtään muista omaa teini-ikääsi?
Jos nuoriso täysin sekoaa yhdestä valvotusta yöstä, on kyllä ongelma jossain muualla, kuin yhdessä valvotussa yössä.
Mitä sitten? Minunkin nuoruudessa valvottiin monesti viikonloppuna ihan aamuun asti, tai jopa seuraavan päivän iltaan, eikä mitään peruuttamatonta tapahtunut. Kouluviikoilla sitten normaaliin rytmiin.
Entä sitten? Onpa hirveää, kun mammojen määrittelemä pyhä rytmi heilahtaa hetkeksi.
Odotapas kun alkaa teinille se viina maistumaan... Sitten vasta töttöröö ollaankin.
Ai kamalaa, jäi varmaan hampulitkin pesemättä.
Mitähän Jeesus on tästä ajatellut.
Mä valvon vielä näin nelikymppisenäkin joskus koko yön. :D En ihmettele, että nuoriso jaksaa leikiten. Anna nuorten pitää hauskaa, seurakunta vaikuttaa sitä paitsi turvalliselta ympäristöltä eivätkä se sentään olleet missään ulkosalla yötä.
Pakottiko se seurakunta ne nuoret sinne? Jos ei niin missä tässä nyt on ongelma?
Vierailija kirjoitti:
Mitähän Jeesus on tästä ajatellut.
Eikös Jeesuskin valvonut sen viimeisen yönsä siellä puutarhassa?
No hui. Niin mekin valvottiin seurakunnan leireillä koko yö välillä. Ala-aste ikäisenä. Kyllä ne traumat tuli myöhemmin ihan muista syistä..
Sulla oli lapsuudessa liian kireä pipo, ainoa pehmolelu patterin takana ja keinuhevonenkin oli naulattu lattiaan kiinni?
Palvottiinko saatanaa rappiopappien opastuksella?
Unirytmi on joidenkin pakko pitää ei mieluisana. Jotkut ne jaksavat valittaa unirytmeistä. Mikä pakko on nukkua aina klo 22-7 tai 21-6 tai? Eikö voisi herätä klo 10 tai klo 14 tai nukkua iltapäiväunia, jos yö jää lyhyeksi ja valvoa klo 01 tai 03 tai myöhempään?
Jotkut joutuvat aina palaamaan aamulla heräämiseen, eivätkä itse saa useinkaan päättää. Unirytmiähän on he###tun helppo siirtää, eikö? Mielestäni on. Eikä rytmiä edes tarvitse olla, kun eihän sitä edes sallita sellaisena, kuin sen itse tahtoo, vaan pitää elää aamuvirkkujen ehdoilla.
Mekin pystytään, mutta miksi nämä aamulypsyn aikaan heräävät tasaiseset rytmittäjät aina vain valittavat, vaikka maailma pyörii heidän ehdoillaan melkein kokoa ajan? Siis jos yhden kerran yöllä valvoo, voi valvoa päivälläkin ja mennä taas illalla nukkumaan tai voi ottaa päiväunet ja sitten palata heti arkirytmiinsä myös nukkuen yöllä? Riippuen väsymyksen määrästä.
Oih miten tukin mieleen nuoruus ysärillä ja Kansan Raamattuseuran nuortentapahtumat. Valvottiin joskus koko viikonloppu. Su aamuyöstä oli aika hilpeää 😄. Kotona nukkumaan ja siinä menikin sitten maanantai-aamuun, josta reippaasti normaaliin aikaan kouluun.
Musta tuli ihan normaali.
Anna palautetta srk:aan. Tykkäävät mielistellä nuoria moisella yövalvotuksella, vaalit tulossa! Ja uusia isosiakin aina kaivataan. Srk:n pitäis tukea vanhempien kasvatustehtävää ja ohjata nuoria terveisiin elintapoihin, ei yövalvomiseen, joka romuttaa monen päivän rytmit.
Se on sit seurakunnan vika jossei nuoret osaa mennä ajoissa nukkumaan, ok.