Onko tämä Kelan etuuksien huijaamista? Auttakaa!
Asumme toistaiseksi ulkomailla, mutta olemme muuttamassa Suomeen syys-lokakuussa.
Olemme nyt tulossa kuukaudeksi Suomeen hoitamaan käytännön järjestelyitä (asunto jne.) Mieleni tekisi tehdä muuttoilmoitus saman tien (vanhempieni koti), jotta tämän kuukauden aikana voisimme tutustua neuvolaan ja myös käyttää sen palveluita, jos tarve vaatii. Muuttoilmoituksen myötä ilmeisesti myös lapsilisä alkaisi tulemaan ja koska lapsi alle 3 v, myös kotihoidontuki.
Kesäkuun puolessa välissä palaan takaisin asuinmaahani ja pysyvästi muutamme Suomeen syyskuussa.
Onko tämä systeemin väärinkäyttöä tai huijaamista? Musta kun tämä tuntuu harmaalla alueella liikkumiselta. Toisaalta kyse on vain 3 kuukaudesta ja houkuttaa ajatus, ettäm tämä puoli olisi jo selvä, kun syksyllä muutamme. On niin paljon muutakin hommaa tuolloin.
Mitä mieltä? Saa sanoa suorat sanat :)
Kommentit (20)
Jos viralliselta kannalta katsotaan.
Se ON yksiselitteisesti huijaamista. Ihme selittelyä "harmaasta alueesta"..jessus.
Enkä kyllä tajua, miksi jonkun pitäisi tutustua neuvolaan?? Ja mitä ihmeen neuvolapalveluja kuukauden aikana voisi tarvita..?
ettei kotihoidontukea saisi viedä ulkomaille. Siis et saisi asua silloin ulkomailla kun nostat sitä. Eriasia sitten lienee ns. lähetetyn työntekijän perhe jne.
Ihan mielenkiinnosta kysyn, että mistäpäin tulette Suomeen ja minnepäin tätä kotimaata?
Näin ajattelinkin.
Eli muuttoilmoituksen ja kelan paperit teen syyskuussa. Ja jos tämän touko-kesäkuun aikana lapsi tarvitsee terveydenhoitopalveluita, käytämme matkavakuutusta.
Kunhan olemme päässeet asettumaan, tarkoituksena on etsiä toinen asunto Helsingistä.
Ihan mielenkiinnosta kysyn, että mistäpäin tulette Suomeen ja minnepäin tätä kotimaata?
mutta suomesta voi muuttaa ja asua ulkomailla kolme kuukautta, jolloin saa kodinhoidontuen ja lapsilisän. eikuitenkaan kauempaa.
Joillain syyllisillä on vähän ylikehittynyt oikeuden taju... Voittehan te muuttaa kirjat suomeen kesäkuussa ja oleskella silti vielä toisessa maassa.
Mikä tossa nyt on ongelma?
Kelalta jo kysellyt sita sun tata, ja kasittaakseni tukien kasittely vie jonkin aikaa..? Eli me muutamme kesalla, laitan sitten heti muuttoilmoituksen, ja menen kelaan taytteleen paperit kelakorttia, lapsilisa- ja kodinhoitotukia varten. Mutta eihan ne kai heti tule, en kylla tieda kuinka kauan se ruljanssi kestaa ennenkuin kaikki on hyvaksytty ja tukiaisten saanti alkaa? EHka joku taala voi valaista siina asiassa tarkemmin..
Mietin vaan 'tiedänkö' sut...
Mut varmasti tänne muuttaa samoin 'ehdoin' jokunen muukin perhe =)
En nyt kokenut tekeväni mitään hirveän rikollista ;).
taas jaksetaan moralisoida. Muutat ne kirjat kesakuussan niin onpahan joku asia selva kun syyskuussa tulette pysyvasti. Ei ne tuet kuitenkaan heti ala juoksemaan. Kylla sulla sitte syyskuussa on muutakin selviteltavaa ja hommaa kuin Kelassa juosta.
Joillain syyllisillä on vähän ylikehittynyt oikeuden taju...
Lain noudattaminen on yhtä kuin ylikehittynyt oikeuden taju? No ja ei, vaan itsestäänselvyys normaalille ihmisille.
Kelahan ei nimittäin ole itse keksinyt sitä, millä perusteella ja kenelle etuisuuksia maksetaan, vaan nämä asiat on säädetty Suomen laissa.
ei kelaa pysty huijaan.ne päättää ootko oikeutettu tukiin.tee niinku teet.ei oo huijausta.
mäkin seurustelen mieheni kaa,asuu omas asunnossaa,silti oon ns. yh. saan elatusmaksut ja muut. kun ei me olla avio- eikä avopari.eikä olla
yhessä kaiken aikaa. mut silti seurustellaan:=)
kummallakin pienet tulot nii ei ees kannata muuttaa yhteen.jonku mielest tää on sitä huijausta,mut ei se oo koska mieheni ei oo meiän asunnolla koko aikaa.
Joillain syyllisillä on vähän ylikehittynyt oikeuden taju...
Lain noudattaminen on yhtä kuin ylikehittynyt oikeuden taju? No ja ei, vaan itsestäänselvyys normaalille ihmisille.
Kelahan ei nimittäin ole itse keksinyt sitä, millä perusteella ja kenelle etuisuuksia maksetaan, vaan nämä asiat on säädetty Suomen laissa.
Siis juuri tätä tarkoitin. Suomessa noudatetaan joka direktiiviä orjallisesti, eikä kukaan kävele päin punaista, vaikka olisi tyhjässä risteyksessä.
Hiukan kummastutti Italiassa, kun näimme kahden poliisin kävelevän päin punaista, kun autoja ei ollut näkösällä, mutta tarkemmin ajatellen, ketä se olisi palvellut, että he olisivat odottaneet valon vaihtumista tunnollisena.
Syyllisyyskin on siitä jännä käsite, että kun pysytyt myöntämään itsellesi syyllisyytesi, ei sinun tarvitse syyllistyä turhan helposti joka asiassa. Kun taas et, niin silloin kyseessä on juuri ne täydelliset ihmiset, jotka ei tee virheitä ;o) ja joilla on ylikehittynyt oikeuden taju.
Te tulette nyt lomalle ja sitten kun muutatte ja se on syys-lokakuussa olette oikeutettu tukiin.
Törkeää rahastusta tuo olisi ja systeemin väärinkäyttöä ja huijausta.
Turha selitellä että olisi harmaata aluetta, ehditte hoitaa asianne sitten kun olette oikeutettu niihin.
joten ei kaksinkertaisiin etuuksiin ole oikeutusta.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/291007105418HS?OpenDocument
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/291007094908HS?OpenDocument
Kannattaa tustua Kelan sivuilla oleviin ohjeisiin.
Mutta muistaakseni tukia varten täytyy asua jonkun aikaa suomessa.