Olen laittanut vuoden ajan joka kuukausi 50€ ETF:iin, koska niitä suositelkiin täälläkin. Saldo miinuksella.
Vanguardista ole ollut mitään hyötyä. Kannattaisi vaan jättää rahat tilille.
Kommentit (10)
En tiedä kumpi antaa sinusta tyhmemmän kuvan; se että tekisit tällaisen provon, vai se että kirjottaisit tosissasi.
Jatka ja katso uudestaan 10 vuoden kuluttua. Säästäminen on pitkäjänteistä hommaa.
Jos täällä ehdotetaan hyppäämään katolta, niin noudatathan neuvoa, please 🙏
Vinkkinä: Koroissa on nousutrendi joten pörssi-indekseissä sitä heijastava laskutrendi.
Olen laittanut viimeiset parikymmentä vuotta ainakin 50 euroa kuussa keskikaljaan. Saldo ihan helvetisti, ihan täydellisesti miinuksella.
Vierailija kirjoitti:
Olen laittanut viimeiset parikymmentä vuotta ainakin 50 euroa kuussa keskikaljaan. Saldo ihan helvetisti, ihan täydellisesti miinuksella.
Sait sentään rahoillesi vastinetta.
NFT:illä ei ole sellaista tulevaisuutta, mitä sillä hehkutetaan olevan. Kyllä, sen teknologiaa voidaan hyödyntää omistussuhteissa, mutta käytännössä vain asioissa, joita ei voida kopioida. Ketään ei kiinnosta vaikka omistaisit NFT:n riisinjyviin tai digitaaliseen kuvaan, tai edes videoon, koska niitä voidaan siitä huolimatta kopioida, jolloin sen arvo ei perustu omistussuhteeseen. Talojen omistussuhteissa taas se voisi olla jopa ihan järkevä systeemi.
Hypettämisen avulla höynäytetään ihmisiä, jotka eivät jaksa itse perehtyä asioihin joihin sijoittavat. Bitcoiniinkin sijoittaminen on pitkällä kantamalla virhe, koska sillä ei ole tulevaisuutta käyttövaluuttana. Uudempien sukupolvien kryptovaluutat ajavat sen ohi, koska ne on kehitetty pitäen skaalautuvuus mielessä jo alusta asti. Bitcoin oli hyvä idea, mutta siinä oli paljon vikoja, joita ei oltu hoksattu ottaa huomioon. Nyt sitä ei voida enää paikata.
M27
Vierailija kirjoitti:
Jatka ja katso uudestaan 10 vuoden kuluttua. Säästäminen on pitkäjänteistä hommaa.
ETFllä et tule tekemään ikinä rahaa, vain menettämään sitä.
Niin, tuota ehdottivat asuntolainaa ottaessa, mutta sanoin että lyhennän nyt vaan tätä lainaa..
Täälläpä talousnerot neuvoja jakavat.