Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

As-lapsen kehittymisestä kokemus:

Vierailija
09.05.2010 |

Ex-kälyn esikoispojalla todettiin aikanaan as.



Päiväkodissa hänellä oli henkilökohtainen avustaja. Suurimpana syinä levottomuus, aggressiot toisia lapsia kohtaan (löi muita lapsia, rikkoi paikkoja, heitteli tavaroita). Keskittymiskyky olematon.



Poika meni normaaliin kouluun, jossa hänellä myöskin oli alkuun henk.koht. avustaja. Mutta kuinkas kävikään...



Pikkuhiljaa poika kehittyi sosiaalisemmaksi ja rauhoittui paljon. Nykyään yläasteella 8. luokalla, ja kaikki hyvin. Avustajan tarvetta ei ole ollut ala-asteen jälkeen. Tosi fiksu, mukava ja reipas poika.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kaikista meistä voisi edes arvata, että meillä on as...

Vierailija
2/7 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin aspergeria on kovin monenasteista ja laatuista. Osa tarvitsee tukea koko elämänsä ajan.

Ja nykyään ei as-diagnoosilla taida saada henkilökohtaista avustajaa, ei onnistu ainakaan täällä stadissa.

Mutta assit eivät yleensä siis ole tyhmiä, joten he oppivat kompensoimaan taitojensa puutteita aika hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ex-kälyni poika asuu Porvoossa.



Hänelle oli se avustaja pakko saada aikanaan, koska poika oli niin väkivaltainen. Tilanne olisi voinut olla hengenvaarallinen.



Heti, kun silmä vältti oli toisten lasten kimpussa. Esim. uhkaili mm. tappaa veitsellä jonkun sieltä päiväkodista (oli ottanut veitsen ruokailun aikana), tönäisi pikkuveljensä korkeilta kierreportailta alas (siinä olisi niska/selkä voinut mennä), löi ja heitteli muita lapsia kaikenlaisiaa tavaroilla jne...



Vierailija
4/7 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli kunnat ovat parin vuoden aikana kiristäneet tilannetta entisestään.



Mutta stadissa tilanne siis on nyt tuo, jonka mainitsin. Henkilökohtaisen avustajan voi täällä saada vain hyvin vaikeasti vammainen/sairas lapsi, asperger-dg ei oikeuta siihen. Ikävä kyllä.



-as-lapsen äiti/3-

Vierailija
5/7 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kouluun ei enää saanut. No hyvin on pärjännyt ilmankin; on nyt seiskalla ja keskiarvo 8,8. On myös kavereita ja muutenin sujuu hyvin.

Vierailija
6/7 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli kunnat ovat parin vuoden aikana kiristäneet tilannetta entisestään. Mutta stadissa tilanne siis on nyt tuo, jonka mainitsin. Henkilökohtaisen avustajan voi täällä saada vain hyvin vaikeasti vammainen/sairas lapsi, asperger-dg ei oikeuta siihen. Ikävä kyllä. -as-lapsen äiti/3-

ja jo silloin sanottiin, ettei Hgin kaupungilla ole varaa avustajaan.

t. nro 6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittämätöntä, ettei täällä ole edes luokkia asseille, joita on pakko näin isossa kaupungissa olla kymmeniä, jollei jopa satoja. Espoossa on, muttei täällä.

Mutta tiedän kuntia, joissa vielä muutama vuosi sitten sai assille avustajia normaaliluokille, mutta ei enää saa. Ne säästöt, ne säästöt.

-3-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi kuusi