Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kilpailu! Kuka on kaikista kalpein?

Vierailija
17.05.2010 |

Lukiossa Lumenen vaaleinta meikkivoidetta käyttäessäni (liian ruskeaa iholleni silti) opettaja tuli huolestuneena luokseni ja kysyi, olenko pyörtymässä, kun olin niin kalpea.



3 kk ennen etelänmatkaa ajattelin, että solarium olisi hyvä idea. Kyllä vain. Olin 4 min solariumissa ja samantien paloin. Annoin vaurioiden parantua ja lisäsin vähitellen aikaa jopa 10 minuuttin. Aloitin kuurin 3 kk ennen Kreikan matkaa. (Tästä vuosia aikaa, en ikinä enää menisikään solariumiin, ainoa 3 kk kausi oli). Olin Kreikassa kaksi viikkoa, yritin saada väriä rannalla maaten, toki aurinkovoiteella suojasin ihoa. Joka päivä yrittämällä yritin.



Palasin takaisin töihin asiakaspalvelutyöhön. Asiakkaan kuullessa, että tulin juuri etelänlomalta, hän katsoi minua osaaottavasti ja kysyi, että "Siellä taisi sataa koko ajan".



Lapsillani on punaiset hiukset ja pisamia. Itselläni pisamia tulee jonkin verran. Mutta esikosellani on tulenpunaiset hiukset ja pisamia enemmän kuin tähtitaivaalla tähtiä ja hänkin ruskettuu!



Noh, kunhan avauduin. Tajusin onneksi jo kauan aikaa sitten, että kun luonto antaa tällaisen ihonvärin, niin se tarkoittaa, että sitä ei auringolle sovi paljon altistaa. "Onneksi" olen nykyään niin pulleassa kunnossa, etten rannalle viitsi mennäkään.



Ai niin, olen joskus nähnyt todella haamumaisen kalpeita ihmisä. Satuin kerran kysymään mieheltä, että näitkö, kuinka pelottavan kalpea tuo ihminen oli. Mies vastasi huomanneensa. "En kai minä noin valkea ole?" "No kyllä olet".



Ja vielä, en enää päätäni asialla vaivaa, suhtaudun asiaan huumorilla. Jos ei voi olla paras muussa, niin tässä sitten ;). Ja se oikea meikkivoide löytyi muuten japanilaiselta valmistajalta...

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tuo kalpea valkoinen iho.. Se on NIIIIN yleistä kyllä Suomessa. EI varmasti kukaan katso oudoksuen -päin vastoin katsoisi, jos tässä maassa joku olisi erityisen ruskea! Suojaudu hyvin :)

Vierailija
2/3 |
17.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lukioiästä on n. 15 v. Silloin se vaalein voide oli liian tummaa, näytti suttuiselta.



Onneksi budjetti riittää esim. Kaneboon.



Mutta kuitenkin, tämä ei ole itse keksimäni "ongelma". En ole albiino, mutta todella kalpea silti. Erotun joukosta. Kesällä näytän hyvällä tuurilla samalta, kuin normi av-mamma Prismassa tammikuussa :D. Ihokarvat ovat vaaleita, mutta ripset ja kulmakarvat eivät.



-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edelleenkin meikkivoiteen osto on vaikeaa kun on niin vaalea. Minulla on punertavat hiukset, pisamia, joita tulee kesällä myös käsivarsiin ja selkään.

Niin, ja olen jo tänä keväänä saanut aurinkoihottumaa ja polttanut kasvoni :(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän yksi