Lapsi ei muuttanut elämää juuri mitenkään
Ensimmäinen lapsi. Ekat kuukaudet oli valvomista, mutta mies auttoi paljon ja oli kotona. On oma pomonsa, niin otti sitten rahakkaampia soppareita, ja oli neljä päivää viikosta mun ja vauvan kanssa. Tykätään valvoa muutenkin, niin valvottiin vuorotellen vauva liinassa.
Menoillakin vauva oli liinassa/ kaukalossa, ja sosiaalinen elämä jatkui kuten ennenkin. Meillä käynyt vieraita kahvittelemassa, ja me ollaan vierailtu ties missä.
Nyt taapero syö samaa ruokaa meidän kanssa. On syönyt vauvasta asti itse. Vaatiihan lapsi kokoajan huomiota, mutta ollaan hitsauduttu yhteen entistäkin lujemmin.
Treffeillä voidaan käydä lapsen kanssa, menee nukkumaan klo 20, niin on monta tuntia sen jälkeen yhteistä ja omaa aikaa. Herää seiskalta, jolloin syödään aamupala, käydään suihkussa ja painutaan ulos. Viikonloppuisin mies mukana, arkisin mennään kahdestaan. Ruokaa tehdään yhdessä, taaperokin osaa pestä vihannekset ja auttaa pikkujutuissa. Rakastaa latoa pyykkiä koneeseen, ja olla vanhempien apuna muutenkin.
Mitään ongelmia ei ole ollut ajan riittävyyden kanssa, ihan ekat kuukaudet väsytti, ja olen valtavan kiitollinen miehen läsnäolosta.
Lapsi ei jaksa kauaa kiukutella, vaikka toki kiukuttelee ajoittain. Saa raivota sylissä, ja usein kiukku laantuu haliin ja syliin. Sitten jatketaan normaalisti elämää.
Onko muillakin näin?
Kommentit (78)
Ihanaa että asiat on onnistunut noin, toivottavasti jatkossakin, kun lapsi kasvaa ja alkaa touhottaa enemmän omiaan.
Meillä ei mennyt noin ja siksi meillä vaan yksi lapsi. Nyt jo helppoa kun on kouluiässä
Uusia perunoita ja silliä.
Siinä ihanaa kesä ruokaa.
Lukematta muuta kuin otsikon: valehtelet.
Siis olitko ennen lastakin kotona ja keskityit lähes kokonaan jonkun läheisesi hoitoon 24/7/365?
Miksi mies alkoi vasta nyt ottamaan niitä rahakkaampia soppareita?
Jos minulta olis ennen lapsia kysytty millaista kuvittelen äitiyden olevan, olisin sepittänyt juuri tuollaisen tarinan.
Eli ei. Ei mennyt meillä noin. Hahhhhhaha, nyt voi jo vähän nauraa kun lapset on kouluikäisiä. Mutta moneen vuoteen ei naurattanut se varmaan teini-ikä lyö mut uudestaan sit kanveesiin, tämän lepposamman kauden jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
Lukematta muuta kuin otsikon: valehtelet.
Sama mieltä tarinakertoja taas vauhdissa.Valehtelet!Miksi et ole lapsesi kanssa van käytä aikasi tällä?
Vitaten tekstisi kello 17.33. Lapsi nukkuu jo kello 20.Mitä tekee nyt?
Luultavasti osa vanhemmista tarvitsee enemmän lepoa kuin te. Eli ei olekaan pirteänä.
Eihän sitä tosiaan tiedä, jos vielä toinen saadaan, että kuinka sujuu.
Ap
Ei sulla mitään lasta ole.
Makaat sohvalla läskeinesi ja provoilet.
Joopa joo, mitä sitä nyt sanois yhden kanssa voi vielä ajatella noin mutta ei enää useamman. Kokeile itse niin tiedät mitä tarkoitan
Nukkui vikoja päikkäreitä. Nyt heräsi ja joudun poistumaan hetkeksi.
Ihmettelen vaan, että tosiaanko kaikki on niin vaikeaa kun on lapsi? Rakastan tätä omaani yli kaiken, eikä aika hänen kanssaan tunnu ollenkaan raskaalta.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Nukkui vikoja päikkäreitä. Nyt heräsi ja joudun poistumaan hetkeksi.
Ihmettelen vaan, että tosiaanko kaikki on niin vaikeaa kun on lapsi? Rakastan tätä omaani yli kaiken, eikä aika hänen kanssaan tunnu ollenkaan raskaalta.
Ap
Voi hellanlettas.
Vierailija kirjoitti:
Nukkui vikoja päikkäreitä. Nyt heräsi ja joudun poistumaan hetkeksi.
Ihmettelen vaan, että tosiaanko kaikki on niin vaikeaa kun on lapsi? Rakastan tätä omaani yli kaiken, eikä aika hänen kanssaan tunnu ollenkaan raskaalta.
Ap
Mutta vastaapa nyt, olitko ennen lasta läheisesi kotona oleva omaishoitaja vai kenties työelämässä ja miksi miehesi ei aiemmin ottanut niitä rahakkaita soppareita?
Kiva jos on noin, mutta jos jollain muulla ei ole yhtä helppoa, älä arvostele häntä, että hän on kasvattanut lapset väärin. Lapset ovat erilaisia. Minulla on kaksi lasta ja ovat kuin yö ja päivä, ja jännästi, kun toisen kanssa on haastavampi kausi, niin toisen kanssa kaikki sujuu helpommin, ja välillä vaihtavat vuoroja.
Up