Millaista on nenän verisuonten polttaminen? Kokemuksia?
Olen alkanut tosissani harkitsemaan tätä. Olen ihan 3-vuotiaasta asti kärsinyt enemmän ja vähemmän nenäverenvuodosta. Kyseessä on aina sama oikeanpuoleinen siarain, ei ikinä vasen. Mitä vanhemmaksi tulen, sitä enemmän siitä on tullut riesa. Joka syksy se alkaa ja kestää läpi talven vaihtelevasti, mutta pääsääntöisesti kuukausittain syys/talvi/varhaiskevät aikana nenästäni vuotaa verta useammin kuin pari kertaa. Se alkaa aina, jos esimerkiksi käyn kuumassa suihkussa, niistän, hieron kasvojani(esim pesen meikkejä pois) liian kovaa nenäni alueelta tai, jos herään unilta hikisenä oltuani vällyihin kietoutuneena eli kehoni on kuuma. Vuoto tulee jostain syvemmältä ja sitä yleensä kestää kauan ja vuoto on runsasta - kotikonsteilla saan sen loppumaan, mutta esimerkiksi eilen myöhästyin pahasti töistä, kun nenäni alkoi vuotamaan taas.
Eli...Miltä suonten polttaminen tuntuu? Onko se nopea toimenpide? Sattuuko se?
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Sattuu vähän. Voi auttaa verenvuotoon - vähäksi aikaa. Tai sitten ei.
Okei, eli se ei välttämättä ole tie vapauteen tästä vaivasta :/
-Ap
Mulla poltettin jo vuosikymmeniä sitten. Jotain pintapuudutusta käytettiin nenän limakalvoille, ei ollut mikään kamala kokemus. Mulla poltettiin molemmista sieraimista muutama suoni, koska kärsin massiivisista nenäverenvuodoista. Ei ole enää koskaan tullut toimenpiteen jälkeen. Suosittelen 👍
Käy nyt ensin lääkärissä. Talvisin esiintyvä verenvuoto johtuu useimmiten ilman kuivuudesta, nenän limakalvot kuivuu ja pinnalla kulkeva verisuoni pääsee vuotamaan. A-vitamiini tippoja ja suihkeita saa apteekista tähän vaivaan.
Mainitsit, että tulee syvemmältä. Se on poikkeavaa, yleensä vuoto tulee sierainten välisestä seinämästä.
Karsea kokemus, jonka kestää, jos ei tiedä siitä mitään ennakkoon. En voisi mennä toista kertaa. Minulla se ei auttanut jatkuvaan nenän tukkoisuuteen (verenvuodosta en ole kärsinyt).
Sattuu vähän. Voi auttaa verenvuotoon - vähäksi aikaa. Tai sitten ei.