Onko 6 vuotis-neuvola "vaativa"?Rokotetaanko?
Kommentit (9)
rokotukset,pituus,paino,näkö ja kuulo. Tehtäviä kai tehdään taas sitten kouluuntulotarkastuksessa.
tehtäviä, kuulo, näkö jne Meillä meni 1h ainakin.
sitten eskarivuoden aikana vai jälkeen??
Piikit saa erikseen sopimalla lyhyen käynnin tai sitten kuopuksen neuvolan yhteydessä, ajankohdalla ei ole niin väliä kuulemma. Tervetuloa Kuopioon.
Kouluunlähtötarkastus on kesällä ennen koulun alkua ja siellä annetaan rokotukset. Ei ole mitään tehtäviä.
Paino, pituus, ryhti, näkö ja kuulo. That's it.
Jyväskylässä näin
Kouluunlähtötarkastus on kesällä ennen koulun alkua ja siellä annetaan rokotukset. Ei ole mitään tehtäviä. Paino, pituus, ryhti, näkö ja kuulo. That's it. Jyväskylässä näin
Ja kouluunlähtötarkastuksen tekee koulun terveydenhoitaja, ei neuvolan.
jos kaikki on ollut 5-v neuvolassa OK ja lapsi suostunut tekemään tehtävät, niin mitään niistä (kuulo, näkö yms.) ei tarkisteta enää 6 v kohdalla.
Meillä Raisiossa viime vuonna tyttö joutui hyppimään yhdellä jalalla. kertomaan kuvista. Piirtämään,leikkaamaan saksilla paperista kuvia.
2-piikkiä sai.
Aika samoja tehtäviä kuin aiemmilla käynneillä 4 & 5-vuotiaana,mut ilmeisesti piti kertoa tarkemmin ja piirtää nii et kaik ruumiinosat tulee kuvaan. eli hieman haastavampi kuin edellisillä kerroilla.
Kuuloa ei tarkastettu. näkö taidettiin tarkistaa.
en oikein tarkaan muista enään,kun siitä on jo vuos aikaa.
Ei meillä ole mitään kouluun lähtö tarkastusta.
Seuraava tarkastus on 1. luokalla koulussa.
kuin 5 v neuvola?