Miksi pitää kakattaa koira lasten hiihtoladulle?
Kävin kiertämässä sellaista pitempää lenkkiä ja siinä alkupäässä on sellainen puolen metrin tasainen latu, missä lapset yleensä harjoittelevat, päiväkoti on vieressä, joten päiväkotilapsia siinä usein on. Siinä ei mene mitään ulkoilureittiä kesälläkään, vaan on ihan nurmikkoaukeaa silloin. Vieressä menee jalkakäytäviä. Kaksi pappaa kävi kakattamassa koiransa siihen lasten ladulle. Olin sen verran kaukana, että en pystynyt huutamaan heille, mutta näin kyllä. Siihen piti nimenomaan vartavasten mennä sen isomman ladun yli.
Toistan vielä, että kyse ei ole siitä, että kenenkään kävelyteitä olisi tukitti, kun siinä ei kesällä sellaista ole. Puolen kilomtetrin päässä alkaa monen kilometrin mittainen kiva kävelyreitti, missä ei hiihdetä ja siinä on myös metsää ympärillä juoksuttaa koiraa.
Kommentit (14)
Minäminäminäminäminäminäminäminäminäminäminä
Koska se kakka on oikein niille kirkuville lapsille.
Meillä naapurin eläkeläispappa hyvin ylipainoinen antoi pikku koiransa kakata lasten hiekkalaatikolle. Otti taskusta nenäliinan ja kiikutti kikkareen roskiin. Onneksi omat lapset ei oo enää niin pieniä että leikkisivät hiekkalaatikolla.
Niin on inhottavaa kun kakat jätetään. Minne vaan.
Itsekin koiranomistajana todella sydämestäni vihaan tuota.
Vierailija kirjoitti:
Meillä naapurin eläkeläispappa hyvin ylipainoinen antoi pikku koiransa kakata lasten hiekkalaatikolle. Otti taskusta nenäliinan ja kiikutti kikkareen roskiin. Onneksi omat lapset ei oo enää niin pieniä että leikkisivät hiekkalaatikolla.
Niin siis siivosi. Hyvä.
Se sonta valuu sen taluttajan päästä.
Vierailija kirjoitti:
Niin on inhottavaa kun kakat jätetään. Minne vaan.
Itsekin koiranomistajana todella sydämestäni vihaan tuota.
Jep. Hieman turhauttaa kerätä omien koirien läjiä, kun viereen jää kahdeksan muuta läjää. Noukinkin yleensä pussiin lisäksi sen mikä mahtuu.
Ei meillä ainakaan koiraa mitenkään erityisesti kakateta mihinkään. Se kakkaa silloin ja siinä paikassa kun sillä on kakkahätä, eikä sitä voi estää.
Mutta poishan ne pitää tietenkin korjata tai viskata ainakin pois kulkyväylältä, jos se vain mahdollista on. Joskus ei ole, valitettavasti.
Koirankakka on suksenpohjassa +3 asteen lämpötilassa optimaalista pitovoidetta. Ei kun hiihdätte yli.
Puolen metrin latu on aika lyhyt.
Ei koira tajua ja omistaja taantuu samalle tasolle.
Inhoan koirankakkaläjiä, mutta tämä aloitus nauratti silti ihan hirveästi. 😂 Mielikuva siitä suksen alla leviävästä pökäleestä.......
Won't somebody please think of the children:D