"Päiväkotilasten" flunssat? (ja äidin astma)
Montako flunssaa päiväkodissa oleva lapsi tavallisesti sairastaa vuoden aikana?
Meidän lapsi, 4v, aloitti syksyllä päiväkodissa, ja nyt 7. flunssa menossa. Onko normaalia? Ennen päiväkodin aloitusta oli sairastanut vain 3 flunssaa elämänsä aikana.
Miten te päiväkodissa olevien lasten vanhemmat saatte arjen sujumaan flunssien kanssa? Eikö jatkuva sairastaminen vaikeuta työtä/opiskeluja? Kiinnostaisi etenkin kuulla astmaa sairastavien vanhempien kokemuksia. Itsellä astma, joka pahenee flunssan ajaksi, ja hankaloittaa nukkumista.
Kommentit (4)
lapset olivat aina terveitä (mitä nyt pari perusflunssaa) mutta kun aloittivat päiväkodin, niin helvetti oli irti. Lapset ovat sairaina koko ajan. Ja yleensä vieläpä niin, että ensin toinen lapsi, sitten toinen lapsi ja sitten minä. Olen yh-joten ei ole miestä joka voisi olla myös pois töistä. Olen ollut enemmän kotona kuin töissä.
Nyt vanhempi lapsi on jo tokalla ja kuopus menee eskariin. Koululainen oli poissa syyslukukaudella yhteensä pari kuukautta, kuopus vielä enemmän pois tarhasta. Tänä vuonna ei vielä kukaan ole päässyt kouluun/tarhaan/töihin. Ja ihan pikku nuhan takia emme ole poissa vaan aina ollaan oikeasti kipeitä. Ensi viikolla on lopullinen keskustelu lääkärin ja esimiehen kanssa.
Irtisanon itseni töistä ja jään kotiin työttömäksi. Työni on sellaista että muut joutuvat työni tekemään mikä on tällä hetkellä työvoimapulan vuoksi erittäin uuvuttavaa työkavereille. He joutuvat vapaapäivinään tekemään töitä, kun eivät kehtaa pomoille sano ei. Ja tilalle voidaan palkata vasta sitten joku kun irtisanon itseni. Tyhmää irtisanoa itsensä hyvästä vakipaikasta, mutta vuonna 2009 olin enemmän kotona kuin töissä.
En vain jaksa tätä enää. Aion jäädä kotiin ja etsiä itselleni työtä mitä voin tehdä kotoa käsin puhelimella/tietokoneella jne..
itsellä siis erittäin paha astma mikä pahenee myös flunssien aikaan ja välillä pitää käydä ihan lisähappea ottamassa sairaalassa.
Joskus olen lukenut noita tilastoja ja päiväkotilapsi sairastaa vuodessa noin 100 päivää!
Itsekin olen vaikeasti astmainen, mutta yllättäen vaikka olen tässä tammi-helmikuussa sairastanut pari ylähengitystieinfektioa poskiontelotulehduksen kera vielä niin säästynyt astman pahenemisvaiheilta. En tiedä, että mikä merkitys sillä oli, että jätin vuodenvaihteessa E-kirjaimet lähes kokonaan pois ruokavaliostamme.
Saapa nähdä minkälainen kevät tulee. Viime keväänä tein noin 3kk melkein kuolemaa, sairaspäiviä töistä niin, että jollei olisi vakipaikkaa, niin varmaan potkut tulis. 4kk söin tablettimuotoista kortisonia ja lihoin 10 kg.
aika tiuhaan tahtiin mut ei sitten enää seuraavina vuosina.
Meillä on miehellä astma mut se ei oo mielestäni juuri sen enempää sairastanut kuin ennen lapsiakaan.