Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Autoilua kehä III:lla *huoh*

Vierailija
11.06.2008 |

AJoin tänään Jokiniemen liittymästä vilkku vasemmalle päästäkseni kaksikaistaisen kehä III:n oikeanpuoleiselle kaistalle. Taustapeilistä näin, että takana näkyy vain yksi auto ja sekin kaukana - ei muita mailla eikä halmeilla.



Eikun autoa kiihdyttämään ja kaistalle. En tajunnut, että tuleva auto kaahasi jotain miljoonaa ja jouduin painamaan kaasun pohjaan, että sopeutan oman vauhtini hänen vauhtiinsa. No eikö tämä kuskinprkl aja autonsa ihan puskuriini kiinni ja heristelee nyrkkiään. Ja minä näyttämään keskisormea taaksepäin.



Siitäpä tämä urpo kimmastumaan, vaihtaa kaistaa ja ajaa viereiselle kaistalle ihan rinnalleni ja tosi lähelle. Häntä katsomatta näytän taas keskisormea ja ajan ihan normaalisti vaikka sydän pamppailikin ihan mielettömästi. Käännän tyynesti päätäni hänen suuntaansa ja katson ja hämmästyn: Kuskina ei olekaan vanha kärttyinen äijänkäppänä vaan joku helvetin keski-ikäinen Veeti-Kallio-wannabe joka heristelee nyrkkiään edelleen ja pyörittää päätään. Käännän pääni coolisti takaisin eteenpäin ja ajan edelleen ihan muina naisina.



Sitten tämä urpå jättätyy taakseni ja ajaa seuraavasta liittymästä oikealle pois kehältä. Ja sivusilmällä näen edelleen, että kovasti pyörii pää kyseisessä autossa.



Kertokaas siskot syyllistyinkö tuomittavaan ja kammottavaan rikkeeseen? Ymmärrän, että jos olisin kiilaillut ruuhkassa ja aiheuttanut toiselle vaaratilanteen. Miksei tää pelle voinut rauhassa vaihtaa ulommalle kaistalle, kun se kerran oli tyhjä ja kaasutella ohitseni sitä kautta??? Ei ihme etteivät suomalaiset osaa jouhevaa liikennekulttuuria kun kaikesta pitää ottaa herne nenään.



t. cool blondi aurinkolaseissaan ;-)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pahimpia on just nämä noin 30 v miehet.

Vierailija
2/3 |
11.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

se tuntuu olevan tällä hetkellä pakollinen toiminto kehää ajaessa. Sinä sentään pääsit kaistalle, minä olen joskus joutunut iskemään jarrut pohjaan toivoen, että kukaan ei tule perään... koska kehällä auton vauhti vaan kiihtyy ja kiihtyy eikä päästä minua sinne liittymästä, vaikka itsellä ollut vilkku jo ennen kaarretta näkyvissä.. Niin, ja tuo auto on ollut kaukana liittymästä, mutta jostain se kaasupoljin vaan ilmesty, kun olisin vaihtanut kaistaa...



Tai sitten on näitä kehälle menijöitä, jotka ajavan neljääkymppiä. Ole siinä sitten heidän takanaan ja yritä päästä kehälle, arrgghhh.



Ja iänikuinen ongelma on kaistan vaihtajat ilman vilkkua. Heitä tuntuu vaan sikiävän joka puolelta lisää ja lisää.. Mielenkiintoisin tilanne on juuri moottoritielle menossa, neljääkymppiä ajava edessä ja takaa ohittaa auto ilman vilkkua.. Mistä minä olisin voinut tietää tuon auton lähtevän ohittamaan minua, kun laitoin vilkun, vilkaisin peliin ja käänsin rattia. Auto pamahtaa viereen ja nyrkki heilahtaa, arghhh!



Tämän päivän autoilussa pitää osata ajatella, mitä toisen auton kuskin päässä liikkuu.. opetetaanko sitä autokouluissa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noita riittää ja mä olen törmännyt nyt kähä ykkösellä aivan kusipäihin kuskeihin.

Nousen rampista ylös,kiihdytän kahdeksaankymppiin, laitan vilkun ja siirryn liikenteen sekaan. Niin eikös siellä ole ollut nyt jotain urpoja joita vituttaa että tulen heidän eteen kiihdytyskaistalta, vaikken ole edes mennyt aivan eteen.

Tilaa ei anneta, joten pakko on vaan tunkea jos haluaa normikaistalla ajella. Sitten tuutataan ja ajetaan eteen ja jarrutellaan jne... Ihan sairasta porukkaa kyllä