Turvallisin ja käytännöllisin turvaistuin?
Nyt tarvittaisiin kokemuksia turvaistuimista, help! Siis sellaisesta joka otetaan turvakaukalon jälkeen käyttöön. Isofix ei ikävä kyllä ole mahdollinen, joten se rajaa aika paljon pois. Mitä te suosittelisitte?
Kommentit (4)
Meillä HTS:n istuin, nyt jo kolmannella käytössä samanlainen. Tykkään vaan jostain syystä siitä, muita ei ole ollut. En siis osaa perustella miksi juuri se istuin. Huuto.netistä sen huusin käytettynä.
Kirjoitettiinkohan se noin. Menee selkä menosuuntaan ja sen jälkeen kasvot menosuuntaan. Kun ostettiin, niin silloin ainakin sitä kehuttiin turvalliseksi, olikin myös suht kallis. Autoliiton sivuiltahan voi käydä kattelemassa noita turvallisuusvertailuja.
Meillä HTS Be Safe, menee selkä ja kasvot menosuuntaan. Saa kallistettua vaikka liikenevaloissa odotellessa. Helppo vyön lukitusmekanismi. Aika kallis.
Kakkosistuin Britaxin 2 way. Huonot säädöt, vie paljon tilaa ja aivan surkea lukkomekanismi. Halpa.
Eikö kukaan turvaistuimen omistaja ehtisi kommentoimaan?