Alkuraskaudessa olevat, jotka ette vielä ole saaneet SI-rokotetta!
Meinaatteko ottaa rokotteen kun sen aika tulee? Vaikuttaako päätökseen juuri tullut uutinen, että rokotteella voisi olla yhteyttä kahteen keskenmenoon?
Itse olin jo varma että rokotteen otan, mutta nyt kun ensimmäinen neuvolakäynti alkaa olla lähettyvillä ja siellä todennäköisesti rokotteen saisin, niin pistää taas mietityttään että ottaakko vaiko eikö?
Kommentit (6)
Mielestäni suurempi riski saada jotain vakaviakin sivuvaikutuksia rokotteesta kuin itse taudista. Meillä tätä vauvaa on niin kauan yritetty että nyt kun vihdoin onnisti, en halua riskeerata. Olen jo muutaman viikon ajan syönyt runsaammin d-vitamiinia ja myös ceetä. En käy missään massatapahtumissa, en edes kauppakeskuksissa, pesen käsiä ahkerasti emmekä edes kyläile toistaiseksi. Onneksi kukaan tuttu ei ole sairastunut ja työkavereitakin mulla on vain 3 ja hekin ovat pysyneet terveinä.
Alusta asti olen ollut sitä mieltä että rokotetta en ota. Tämä uutinen vain vahvisti asiaa!!!! On monta maata jotka kieltävät raskaana olevien rokottamisen, miksi ihmeessä suomessa rokotetaan? Ja vielä sillä paskemmalla rokotteella!
on hyvin epätodennäköistä, että rokote olisi aiheuttanut nuo keskenmenot. Uutinen ei sinällään kertonut mitään uutta, jos sen luki tarkkaan ei hysterialasien läpi.
Olen sairastanut pari kertaa kausi-influenssan. Kuume oli liki 40 astetta jne. Jos sikaflunssassa tulee vastaavia tai jopa pahempia oireita, uskon että ne ovat haitallisempia sikiölle kuin rokote.
tää on kyllä niin vaikee juttu päätettäväksi kun toisaalta mietin että jos taudin saan ja sairastan monta päivää korkeaa kuumetta niin ei sekään varmaan hyväksi sikiölle ole, mutta toisaalta epäilyttää rokotteen mahdolliset haittavaikutukset sikiöön...vaikeaa!!!
...niin ja nimenomaan näin alkuraskaudessa kun sikiön kehitys on hurjimmillaan niin mietityttää riskitekijät...
raskaus on kolmella ensimmäisellä kuulla menossa. Joten, jos aiot ottaa niin ota vasta sitten, kun neljäsraskauskuukausi alkaa!