Onko kukaan saanut lapsen korvatulehdukseen sulfa-antibioottia?
En tiedä menikö lääkken nimi otsikossa oikein, mutta valmisteen kauppanimi on Ditrim duplo. Vaikuttaa aika ärhäkältä aineelta. Vaan niin on meidän 1-vuotiaan korvatulehduskin.
Pieni epäilys vaan heräsi kun tuoteselosteessa luki että lääkkeen kanssa tulee olla erityisen varovainen jos muiden antibioottien kanssa on tullut allergiaoireita. Meidän poika on allerginen penissilliinille. Mutta eiköhän lääkäri tiedä mitä lapselle määräsi.
Onko muilla kokemuksia noista sulfa-antibiooteista?
Kommentit (7)
On lähinnä kolmoslinjan antibiootti (penisilliini- ja amoksisilliiniallergisilla jo toissijainen vaihtoehto), ei yleensä pitäisi ensimmäisenä määrätä. On pääsääntöisesti hyvin tehokas korvatulehdukseen. Aiheuttaa melko usein allergisia (iho)reaktioita mutta ne eivät ole yhteydessä penisilliiniallergiaan.
Mun yhdellä lapsella on penisilliiniallergia, joka ei tosin ollut tiedossa, kun hän sai yhden penisilliinikuurin korvatulehdukseen. Lääkäri vaihtoi lääkkeen Ditrim duploon ja siitäkös allerginen reaktio ärhäköityi. Elimistössä oli siis yhtä aikaa penisilliiniä ja sulfaa. Tyttö tuli tosi huonoon kuntoon. Iho turposi ja punoitti kauttaaltaan ja pelotti jo, että selviääkö hän edes hengissä tuosta reaktiosta. Lääkäri pahoitteli ihan kauheasti, kun oli määrännyt sulfaa tytölle, jolla oli jo allerginen reaktio päällä. Myöhemmin tehtiin lääkeainealtistukset, joissa todettiin sekä penisilliini- että sulfa-allergia.
En kertonutkaan että sulfakuuri ei ole pojan ensimmäinen antibioottikuuri. Takana kaksi kuuria, tai oikeastaan kolme, mutta ensimmäinen penissilliinikuuri jäi kesken allergisen reaktion takia.
Hyvä kuulla etteivät penissiillini- ja sulfa-allergiat aina kulje käsikädessä. Tarkkailen silti pojan reaktiota antibioottiin ehkä hiukan normaalia tiiviimmin :)
t. ap
sen teho korvatulehdukseen on aika vaatimaton. Trimetopriimillä on hyvä teho virtsatietulehduksiin, ei juuri muuhun, sulfaa ei oikein nykyään tarvita yhtään mihinkään. Penisilliiniallergiselle Ditrim toki sopii oikein hyvin, mutta parempiakin vaihtoehtoja löytyisi.
Lääkkestä ei siis ole mitään haittaa, mutta tuskin paljon hyötyäkään.
Idiootti, se on penisilliini. Siitä puhe mistä puute?
hyväksi havaittu kuuri, ei tosin ensimmäisenä määrätty sitä niinkuin näkyy muillakin olleen!useampi ditrim duplo siis syöty meillä...eikä reaktioita, kefurion-nimisestä kuurista tuli pojalle ripuli, vaihdettiin saman tien ditrim duploon ja oireet loppui!
Mutta ei ensimmäisenä vaihtoehtona, vaan sen jälkeen kun 4-5 muuta kuuria ei tehonnut. Tuo tehosi.
Penisilliiniallergiasta en tiedä mitään.