Diagnosoikaa olen menossa lääkäriin
Oireet:
niskahartiat jumissa
närästys ajoittain
lepovapinaa
kuvottava olo
verensokeri laskee helposti
löysä vatsa ajoittain
Kommentit (8)
Oireet:
niskahartiat jumissa
närästys ajoittain
lepovapinaa
kuvottava olo
verensokeri laskee helposti
löysä vatsa ajoittain
liikaa kahvia ja luulotauti.
hartiajumi liittynee samaan stressaamiseen.
Jospa ap nyt kuitenkin menisi lääkäriin, kun oireita on.
Onhan se tosin mahtavaa, että vakavakin elimellinen sairaus saatetaan jopa lääkärin toimesta kuitata psykosomaattiseksi tämäntyyppisillä oireilla.
Itse olin taannoin sairaalakunnossa ja toivuin kuukausia, vain siksi, että hoitava lääkäri mitätöi oireeni psykosomaattiseksi.
ehkä ahdistusta tai stressiä veikkaan minäkin.
Kuulostaa joka tapauksessa luulotaudilta tai kauniimmin sanottuna psykosomaattiselta. Mitään diagnoosia tai hoitoa sinulle ei tule löytymään, mutta ehkä saat tukea tai edes joku pelkäämäsi sairaus (mikä?) voidaan jollain tutkimuksella sulkea pois.
Sulla ei kuules ole varmasti yhtään mitään.
Hartioihin se käskee jumppaamaan, närästykseen ruokavalio-ohjeet ja samarinia, lepovapina...joopajoo...vatsa on löysällä aina välillä kaikilla, söisit terveellisemmin ja säännöllisemmin, ja tosiaan ne verensokerit...jos et ole mitannut niin tämmöisiin "tuntemuksiin" varmasti ihan säännöllinen ruokailu ajoissa ennen huonon olon tuntemista autaa.
Minusta saatat mennä lääkäriin vähän turhaan. Olisiko sinulla kuitenkin
a) tylsää?
b) Masennusta?
c) yksinäisyyttä?
d) sairaslomatarvetta?
Liian pitkät tauot ruokailujen välissä, liian isot annokset ja liian rasvaista ruokaa. Etkä liiku tarpeeksi.