Teettekö suursiivouksen ennen joulua ja mitä se tarkoittaa?
Kommentit (9)
Eli lattiat pestään, sauna pestään.
Ovet ja listat pyyhitään.
Käyn yleensä kaikki kaapit läpi sekä lasten lelut heitän turhat pois jotta mahtuu uudet tilalle.
kaapit siivoa muutaman kerran vuodessa, mutta en ajatellut viettää kaapisssa joulua!
Seiniä pyyhin muutenkin viikkosiivouksen yhteydessä.
Imuroimme, pyyhitään pölyt ym....
En stressaa itseäni joulusiivouksella vaikka jouluihminen olenkin. Työmurheet riittää.
joulun jälkeen tarvitsee kuitenkin tehdä parempaakin parempi siivous, että saa kaikki havuset ulos sekä koristeista tulevat pölyt.
Muistan lapsuudesta että äitini stressasi kamalasti joulusta (ja muista juhlista) ja kotia kuurattiin monta päivää. Koko ajan kiukkuili ja puhui, kuinka hän ei jaksaisi enää yhtään joulua/juhlaa järjestää. Joten juhlatunnelma oli aina katossa tämmöisen jälkeen. Kun minä ja sisarukseni aloimme olla yli 10v. lopetti hän kuin seinään kaiken laittamisen eikä meillä sitten enää juhlittu, ei joulua eikä synttäreitä. Joten aika ikävät muistot jäi.
Itse siivoan ihan normaalisti, isompia siivouksia tehdään pikkuhiljaa pitkin vuotta. En myöskään vietä kesän kauneimpia päiviä mattopyykillä, vien matot pesulaan silloin kun näyttävät puhditusta kaipaavan.
Ihan normaali viikkosiivous. Imurointi, lattioiden pesu, vessojen pesu, pölyjen pyyhintä+ tasojen pyyhintä.
Siivoan säännöllisesti joka viikko, joten likaa ei kerry.
Seinät ja ovet ja kaappien ovet pestään. Nyt lisäksi pestävänä ikkunat.
Imurointi ja lattioiden pesu ja pölyjen pyyhintä.
Lakanoiden vaihto ja pöytäliinojen (mattojen+verhojen) vaihto.
Vessan pesu. Kaappien siivous, turhat pois ja pölyjen pyyhintä.
Teen vähän kaikkea, mutten stressaa siitä. On ainakin kivempi tulla joulun jälkeen puhtaaseen kotiin.
6
Ison siivouksen lisäksi, kaikki kaapit siivotaan ja pestään, sauna ja pesuhuone pestään, ikkunat onkin jo pesty ja verhot vaihdettu. Ovet pestään.Matot vaihdetaan. Muuten iso siivous pitää sisällään kaiken tarpeellisen.
mutta sen lisäksi ostan uuden paremman maton olkkariin, jossa on halpa hätävararatkaisu ollut jo 3 vuotta. Komerot siivoan aina huhtikuussa, kun voi samalla katsoa, mitkä talvivaatteet on loppuunpalvelleet.
Ihan normisiivous. En ole koskaan eläessäni pessyt kattoa.
ihan vaan perusteellista siivousta, imurointi, lattioiden+lattiaslistojen pesu, pölyt, pöydät ja kaappien ovet pestään. Sen lisäksi sitten käydään läpi ylimääräistä roinaa (jota aina kertyy nurkkiin) ja laitetaan kierrätykseen tai heitetään pois. Nytkin on mennyt monta kassia vaatteita uffin laatikkoon ja pari vanhaa huonekalua poltettiin takapihalla. Heti on ihanan avaran ja siistin näköistä.