Olen 40 v. ja tajusin vasta, nyt miten kasvovettä kannattaa käyttää
Olen aina kasvojenpesun jälkeen pistänyt vain tilkan kasvovettä vanulappuun, ja pyyhkinyt kasvot sillä vanutupolla.
Luuloni on ollut, että tällä kasvovedellå vaan viimeistellään pesu pyyhkimällä lian ja kasvopesun jälkeisiä epäpuhtauksia pois kasvoilta.
Ihmettelin sitten taannoin, kun jossain kasvovedessä oli ohje että "kostuta ja levitä vanulapulla kasvoille, tai taputtele kasvovesi sormin"
Ajattelin että mitä helv, taputtele sormin? Miten siinä mikään kasvoille jäänyt lika lähtee pois, kun kasvovesi vaan lätkitään päälle eikä sillä pyyhitä mitään?
No sitten ryhdyin testaamaan, kasvopesun jälkeen kaadoin tilkan kasvovettä kämmenelle, ja sormin levittelen ja taputtelen sen kasvoille. Melko reilusti, siis sillä tavalla, että kasvot jää siitä märiksi, että noin 30 sek pitää odottaa aineen kuivumista/imeytymistä kasvoilta. Sen jälkeen vasta sitten lisäsin kasvovoiteen.
Ja mikä ero ihossa!! Kasvoni iho on älyttömän pehmeä ja sileä! Ja ihan samat aineet käytössä kuin ennenkin. (Lumenea)
Tämän kun olisi tajunnut jo aiemmin 😅
Kommentit (6)
Hehe, parempi myöhään kun ei milloinkaan. :) Ihan turhaa se vanulappuhinkkaus on, itse lotraan kasvot märiksi LV:n kasvovedellä ja levitän voiteet päälle, naama pysyy kuosissa vuoden ympäri.
Näin olen itsekin ymmärtänyt, että sillä viimeistellään puhdistus. Aina siihen vanulappuun jää meikinrippeitä eli edelleen teen niin. Voi toki kokeilla sen lisäksi tehdä kuten kerroit.
Vierailija kirjoitti:
Näin olen itsekin ymmärtänyt, että sillä viimeistellään puhdistus. Aina siihen vanulappuun jää meikinrippeitä eli edelleen teen niin. Voi toki kokeilla sen lisäksi tehdä kuten kerroit.
Kasvoveden ei ole tarkoitus puhdistaa enää mitään eli kasvojen pesu pitää tehdä paremmin jotta kasvovesivanulappuun ei jää enää meikinrippeitä. :) tämä vaatii yleensä että kasvot puhdistetaan puhdistusaineella kaksi kertaa jotta iho puhdistuu kunnolla
Jaa, mä otan sitä hömpsyt aamuin illoin. Kirkastaa hymyn ja raikastaa suun.
Kasvovedellä vain pyyhitään likaa pois ennen rasvan tai voiteen levittämistä.
Lähtökohtaisesti on hyvä, että iholta pesee pois päivän aikana kertyneen lian ja saasteen, ylimääräisen talin ja irronneet ihosolut sekä tietenkin meikin, koska niiden hengailu ihon pinnalla ei välttämättä ole pidemmän päälle hyväksi. Lisäksi ihonhoitotuotteet pääsevät imeytyvät paremmin puhtaalle iholle.
Toisaalta riskinä on, että peseminen kuivattaa ihoa. Liian tujut aineet saattavat saada ihoa suojaavan hydrolipidikalvon epätasapainoon, mikä voi näkyä esimerkiksi kuivuutena tai epäpuhtauksina.
https://www.is.fi/menaiset/tyyli/art-2000005913538.html
Kasvovettä kuitenkin suositellaan puhdistuksen viimeisteleväksi vaiheeksi, sillä monesti naamapesun jälkeen ihon pinnalle jää vielä meikin rippeitä. Kun ihon pyyhkii kasvovedellä kostutetulla vanulapulla, valkoisessa vanussa näkyy yleensä aina jotain likaa, vaikka pesussa olisi ollut kuinka huolellinen.
Sorry, otsikon pilkku ihan väärässä kohtaa, argh 😅
Ap