Miten nollatuloilla voi ostaa luksusmerkkejä?
Voisiko joku selittää?
https://www.seiska.fi/telkkari/nollatuloilla-elava-viivi-lyttaa-naissin…
Kommentit (15)
Ei voi muuta sanoa kuin että tyhjäpäistä sakkia tämä pariskunta. Saa olla vanhemmat ylpeitä jälkikasvunsa elämänarvoista.
Velkaa ja luottoa saa yllätävän kauan kunnes tulee maksuhäiriömerkintä ja ulosottoon velat.
Öm? Mistä se tietää, ettei ollut merkkivaatteita? Kyllä minullakin on paljon merkkivaatteita, joissa ei ole logoa/lue merkkiä kuin lapuissa. Ei kaikki osta sellaisia, missä lukee kissankokoisilla kirjaimilla edessä merkki?
Ihmeen monilla näillä tosi TV-julkkiksilla on lähes nollatulot.. Millä ne oikein elää??
Vierailija kirjoitti:
Vanhemmat…. Tai sitten myy esim. huumeita.
Niin totta jos onkin rikkaista perheistä molemmat. Hieman epäilen, mutta onhan se toki mahdollista… Luulisi että jotain tuloja olisi itselläkin, edes pääomatuloa 🤔
Ei se oikeasti kerro mitään jos joku kulkee merkkivaatteissa tai ajaa vaikka kalliilla autolla. Kaiken saa velaksi niin kauan kuin luottotiedot on kunnossa, ja se merkkivaatteissa kulkeva henkilö saattaa olla korviaan myöten veloissa niiden vaatteiden takia. Tai sitten tekee jotain pimeää työtä tai elää jonkun toisen rahoilla. Mutta ei todellakaan kannata ajatella, että joku on rikas sen takia että päällä on kalliit vaatteet.
Jättää vaan vuokrat maksamatta niin sillä summalla ostaa jo paljon. Vuokraisäntä vähentää tappiot veroista, win win.
Miten niin nollatuloilla.
Mistään kukaan tietää kenenkään ihmisen todellisen taloudellisen tilanteen.
Luuletteko, että kaikki varakkaat ja ne joilla on pätäkkää säästötössä tai osakkkeissa ja sijoituksissa kertovat noista jutuista kaikikke. Eivät todellakaan kerro.
Minua huvittaa eniten se, että itselläni on yksi tuttu, joka kulkee tavallisissa ja joskus kenties kehnoissakin vaatteissa kaupungilla ja asioilla. Totisesti kun häntä katselee pitempään, hän saattaa näyttä köyhältä ihmiseltä.
Hänellä on kuitenkin upea asunto hyvällä alueella. Hän matkustaa erittäin paljon kaukaisissa maissa. Hänellä erilaisia osakkeita ja sijoituksia todella suuret määrät, tosin noiden arvohan riippuu aina tilanteesta.
Mutta hän ei totisesti ole mikään köyhä.
Tarkoitan sitä, ettei pidä aina uskoa näkemäänsä, eikä sitä mitä jostakusta ihmisestä ihmisestä lukee jonkin kolmannen luokan inhottavasta juorulehdestä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vanhemmat…. Tai sitten myy esim. huumeita.
Niin totta jos onkin rikkaista perheistä molemmat. Hieman epäilen, mutta onhan se toki mahdollista… Luulisi että jotain tuloja olisi itselläkin, edes pääomatuloa 🤔
Niitä pääomia tulee vain siitä, jos on rutkasti rahaa sijoutuksissa, tai jos omsitaa useita sijoitusasuntoja, joista tulee tuntuvat tulot.
yle on palkannut sanna kiisken juontamaan uutta hyper upeeta hyper ohjelmaa miten elät toisten rahoilla kuin yle konsanaan. ohjelmassa vieraana on korona keisari, hanna vesala ym aiheettomia korona tukia kupanneita.
Erikoista. Milläköhän oikeasti ostelevat luxusvaatteita? Eivät totisesti ole mitään halpoja…
Olisiko tuotteet “merkkituotteita”? Eikös nykyään pidä ilmoittaa tulorekisteriin myös ”lahjat”, jos saat joltain luxus brandiltä. Vanhempien lahjoituksista pitäisi maksaa lahjaveroa…
Vanhemmat…. Tai sitten myy esim. huumeita.