Rumat ihmiset, millaista asiakaspalvelua saatte?
Olen itse vähän erikoisen näköinen (kuitenkin hoikka ja ihan siististi pukeutunut jne.) ja huomaan usein, että myyjät esim. ruokakaupoissa suhtautuvat minuun vähän kylmästi. Tervehdykseeni vastataan ilmeettömällä tuijotuksella, joskus jopa mulkaistaan vihaisesti, kun taas seuraavalle asiakkaalle heläytetään iloinen hei. Vietän jo muutenkin aika eristäytynyttä elämää ja nämä vähäiset (yleensä ikävät) ihmiskontaktit vain lisäävät haluani jäädä neljän seinän sisälle.
Muita?
Kommentit (16)
Mulle aina yksi cittarin naiskassa vinoilee jostakin. Maksoin käteisellä, niin vinoili, että onkohan nämä 50€ setelit väärennettyjä. Viimeksi sanoi, että ota nyt se kassakuitti tiukkaan äänensävyyn.
Mä olen sitten aina vain kuvitellut olevani ruma, mutta en ole huomannut palvelussa mitään erikoista. Iloisesti tervehditään, myyjät auttaa eilä juokse karkuun jne.
Ihan normaalisti varmaan. Kauniit kaverit saa parempaa palvelua, mutta mielestäni se erikoiskohtelu menee näin päin eikä päinvastoin.
Vierailija kirjoitti:
Mulle aina yksi cittarin naiskassa vinoilee jostakin. Maksoin käteisellä, niin vinoili, että onkohan nämä 50€ setelit väärennettyjä. Viimeksi sanoi, että ota nyt se kassakuitti tiukkaan äänensävyyn.
muista ensi kerralla vaatia että tarkistaa myös vaihtorahat, että antaa kassasta aitoja myös takaisin
Olen nykyään lihava. Tavaratalon kosmetiikkaosastolla myyjät eivät tule kysymään tarvitsenko apua, vaikka aiemmin oli aina joku auttamassa valitsemaan oikeaa meikkivoiteen sävyä. Viimeksi kävin lenkiltä tullessa ulkoiluvaatteissa Sokoksella, ostin lähes 200 eurolla tuotteita, mutta minua ei silti nähty potentiaalisena asiakkaana eikä tultu auttamaan.
Paljon suurempi epätasa-arvon aiheuttaja kuin ihonväri ikinä. Puolison löytäminen jo vaikeaa.
Vierailija kirjoitti:
Mulle aina yksi cittarin naiskassa vinoilee jostakin. Maksoin käteisellä, niin vinoili, että onkohan nämä 50€ setelit väärennettyjä. Viimeksi sanoi, että ota nyt se kassakuitti tiukkaan äänensävyyn.
Jos tuo on totta niin onpa tosi törkeää. Tuosta voisit tehdä jo valituksen kyseiseen kauppaan. Kassa ei missään nimessä saa käyttäytyä noin. Itse en kuuntelisi sekuntiakaan tuollaista puhetta asiakaspalvelijalta.
Oikein hyvää. Mutta Jyväskylässä on yleisesti ihan hyvä asiakaspalvelu useimmissa paikoissa ja itsekin olen kyllä aina kohtelias ja mukava asiakas.
Nuorena sain kylmää palvelua, nyt keski-iässä yleensä hyvää. Varmaan koska pukeudun ja laittaudun niin, että näytän hyvin toimeentulevalta eli potentiaaliselta hyvältä asiakkaalta.
Hoikkana sain parempaa palvelua, nyt lihoneena palvelu on jotenkin ylimielistä. En osaa sanoa, olenko erityisen ruma, mutta tuntuu, että maski kasvoilla auttaa asiointia. Ehkä johtuu siitä, että itsestä tuntuu paremmalta kun on "piilossa".
Hyvä ap, itse edustan sitä koulukuntaa, ehkä hivenen persoonallisen näköisenä itsekin, nätiksikin silti nimiteltynä, ettie ole rumia ihmisiä olemassakaan. Jos joku kohtelee Sinua ulkonäkösi lähtökohdasta ja antaa sen vaikuttaa suhtautumiseensa Sinuun, se on häneltä rumaa käytöstä. Ja sitä on paljonkin olemassa.
Jokainen on Luojan luomana hyväksytty juuri omana itsenään. Kauneutta voi lisätä sillä, että pitää itsestään huolta, on siisti ja puhdas ja pitää mielestään huolta ja ajattelee positiivisesti elämästä (useimmiten)
Sellainen tekee ihmisestä kauniin. Kaunis käytös ja asenne toisia kohtaan
Mukavan aurinkoista päivää kaikille suomalaisille!
Vierailija kirjoitti:
Oikein hyvää. Mutta Jyväskylässä on yleisesti ihan hyvä asiakaspalvelu useimmissa paikoissa ja itsekin olen kyllä aina kohtelias ja mukava asiakas.
ihanan positiivinen viesti ja aivan ihanaa, että kerrot olevasi mukava ja kohtelias! enemmän tätä!
Neutraalia tai kehnohkoa ja olen itse ystävällinen nämä koskee enemmiksään miesmyyjiä jotka suhtautuu tuolla tavalla jos on ruma ja vanha.
Olen saanut vähän tympeää kohtelua viime vuosina ja lähikaupan kassat tuntuu naureskelevan eli olenko joku vitsi vai mitä?! Ihan tavallisen näköinen olen, keski-ikäinen nainen. Ei tekisi mieli käydä tuossa kaupassa mutta on vähän pakko.
Ostin isot ostokset esim. Tokmannilta. Kassa tarjosi jotakin Tokmannin asiakkuuttaa kaikille minua ennen ja jälkeeni, mutta ei minulle jne. Kävin kirpparilla niin kassa unohti hälyn takkiin jonka ostin. Ei edes anteeksi pyytänyt vaan jotenkin ilkikurisesti tuijotti silmiin.
Olen ystävällinen, kohtelias enkä vaadi kummempaa palvelua. Olen itse ollut asiakaspalvelutyössä entisessä elämässä vuosikaudet joten tiedän kyllä mistä puhun.
Uskoisin että ihan normaalia, nuoret naisetkin ovat ystävällisiä vaikka olen jo heitä varttuneempi ruma mies
Huonoa ja ylimielistä. Pukeudun myös siististi ja on käytöstavat, mutta palvelu on heikkoa.