Voisitko adoptoida lapsen ulkomailta?
Kommentit (15)
Mielummin jopa ulkomailta, kuin kotimaasta.
(vaikka myönnän, että siinä on omat "riskinsä" kun ei tiedä millaisia traumoja varhaislapsuus ankeissa orpokodeissa tai sikiöaikainen huono ruokavalio/huonot elämäntavat ovat aiheuttaneet)
ja oli pitkään harkinnassakin.
En tosin näe ulkomailta adoptointia mitenkään ongelmattomana. En tiedä, pitäisikö lapsia kuskailla maapallon toiselle puolelle ihan erilaiseen kulttuuriin ja erinäköisten ihmisten pariin. Suomessa lapsi olisi kuitenkin aina "vieras" vaikka olisikin elänyt koko muistamansa ajan täällä. Kaipa adoptio kuitenkin olisi lapselle parempi vaihtoehto, kuin asua köyhän maan lastenkodissa.
mutta emme kelpaa adoptiovanhemmiksi. :(
Mieluummin orvon lapsen lastenkodista. Lapsia on Suomessa lastenkodit pullollaan.
Tosin en adoptoisi lainkaan. Taidan olla itsekäs. Minulle riittää yksi lapsi. Kiitos siitä!
ole lastenkodit pullollaan, päinvastoin. Eikä kyllä maailmallakaan, kansainväliseen adoptioon tulee vähemmän lapsia kuin on halukkaita vanhempia ja jonot ovat pitkät.
ja antavat lapsensa lastenkotiin niin kyllä silloin voidaan tehdä adoptiosopimus biologisten vanhempien ja adoptiovanhempien kesken.
mutta kyse on nyt siitä, että adoptioon annettavia lapsia on paljon vähemmän kuin halukkaita vanhempia. Niinpä kaikki kotimaasta adoptiolasta odottavat eivät saa lasta odotuksesta huolimatta.
p.s. ei niissä biolapsissakaan laatutakuuta ole...
Tyhmä kysymys!