Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kokemuksia melatoniinin käytöstä?

Vierailija
05.11.2009 |

Meidän as-lapsi on saanut uniongelmia. Liittyvät ehkä stressiin koulussa, ehkä alkavaa puperteettiin. Pojalla ikää nyt 12 vuotta. Aikaisemmin ei ollut uniongelmia. Nyt heräilee monta kertaa yössä ja väsymys alkaa tuntua myös käytös- ja keskittymisongelmina. Tiedän, melatoniin käytöstä puhutaan assipiireissä, mutta onko kenelläkään assilla tai muuten kokemusta käytöstä ja vaikutuksista? Auttaako? Haittavaikutuksia? Miten sitä saa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kokemuksia. Väsyttää mukavaasti ja tuo unen hetkessä. Kuuriluontoinen. Meille määräsi lastenneurologi. Haittavaikutuksia ei ollut.

Vierailija
2/5 |
05.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedä lapsen kohdalla, mutta itse otan melatoniinia silloin tällöin. Tekee ihanan raukean tunteen, ja saa todella hyvin unen päästä kiinni. Lääkärini sanoi, että poistuu elimistöstä muutamassa tunnissa, eli ei jää vaikuttamaan pitkään. Ei vaikuta esim. aamulla enää, eikä kyllä aamuyöllä. Reseptillä apteekista itse olen sitä hakenut, mutta meidän pikku-kaupungissa on vain yksi apteekki, jolla on melatoniinia myynnissä, koska menee jotenkin Yliopiston Apteekin kautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisikohan reseptin saada koululääkäriltä?



Joku päivä oli telkkarissa juttua melatoniinista. En ehtinyt silloin kuuntelemaan ja lapsen uniongelmien laajuus paljastuikin oikeastaan vasta tänään, joten en ehkä kuunnellutkaan tarkkaan. Siinä puhuttiin jotain murrosiän aikaistumisesta. Onko kellään tietoa tästä?

Vierailija
4/5 |
05.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

melatoniinia 5-vuotiaasta alkaen, eikä kuuriluontoisesti, vaan joka ilta. Siihen asti valvoi aina kello 23 saakka suunnilleen; vaikka makasi hiljaa sängyssä, uni ei vain tullut. Eli meille oli taivaan lahja. Ensimmäisen reseptin kirjoitti perheneuvolan lääkäri, sitten neurologi ja viimeksi ihan terveyskeskuslääkäri. Olen miettinyt mahdollisia haittavaikutuksia, mutta tietoa ei ole oikein löytynyt. Jossakin tosi vanhassa jutussa luki pituuskasvun häiriöistä, mutta neurologi sanoi, että voi käyttää vaikka koko ajan. Välillä ollaan yritetty pitää taukoja, mutta lapsi väsyy nukkumattomuuteen ja sen jälkeen väsyy kaikki... Ja häiriintyyhän se pituuskasvu erityisesti unen puutteesta. Ja toistaiseksi, nyt 7 v. on ihan normaalissa kasvuvauhdissa. Itsekin olen kokeillut silloin, kun Virosta sai sitä ilman reseptiä. Pitihän sitä kokeilla, mitä lapselleen syöttää. Mukavasti raukaisi. Lääkäri sanoi, että jos ei ole melatoniinin puutosta, se ei vaikuta, eli kaipa sitten minullakin on samaa ongelmaa. Kannattaa kokeilla, meille se oli tosiaan pelastus. Kauhistuttaa ajatellakin millaista olisi koulunkäynti ilman kunnon yöunia.

Vierailija
5/5 |
05.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuullut hyvää työkaverilta.