Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä pari vuotiaalla lapsellanne on kädessä esim. -2 asteen pakkasilla?

Vierailija
04.12.2009 |

Siksi tälläista kyselen, kun minusta tuntuu, etten keksi enää mitä laittaa tytölle 1v7kk käteen, kun näpit aina jäässä.



Olen käyttänyt jo plussa keleistä lähtien Reiman ReimaTec-baby rukkasia TALVIVUORELLA eli joissa siis vanu ja fleece ja jos pakkasta, niin alla on olleet vielä pv-lapaset. Silti tytöllä sormet kylmät. Olen kokeillut myös yhtä huonoin tuloksin karvavuorisia topparukkasia.



Voiko ongelmana olla, että en saa rukkasta kunnolla tytölle käteen/se ei pysy kunnolla? Yritän kyllä kokeilla, että käsi on suunnilleen oikealla paikallaan, mutta sitten saatan ulkona huomata, että käsi ei ole enää edes hanskan terässä.



Ongelma on myös, että tytön käsi on pieni ja peukalo tosi alhaalla ja lyhyt. Samoin käsivarret on lyhyet ja tästä johtuen rukkasta on tosi vaikea saada vedettyä ylös puvun hihan päälle, koska sitä hihaa on niin paljon extraa, että rukkasen varsi ei ole mahtua sen päälle. Useimmat toppahanskat ovat kuitenkin niin paksuja, etteivät mahdu puvun hihan allekaan. Nuo ReimaTecit mahtuvat, mutta niitäkään en saa pysymään paikallaan ja ovat kyllä todella tiukat käsivarren kohdalta, vaikka alla olisi pelkkä paita.

Neuvoja kaivataan!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku vuorihan niissä on mutta ei mielestäni mitenkään erityisen paksu. Hyvin tarennut!!

Vierailija
2/7 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa vedettyä vaikka haalarin hihan päälle ja ainakin meidän parivuotiaalla pysyvät hyvin kädessä ja peukkukin menee helposti kohdilleen sekä pysyy siellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pienellä pakkasella olen laittanut lapselle Ruskovillan silkkivillalapaset ja päälle sitten Rasavilin kurarukkaset/jotkut muut rukkaset joissa ohut vuori. Tavallisilla aluslapasilla ei ainakaan meidän lapsella pysyneet kädet lämpiminä, vaan noi silkkivillalapaset on ihan ehdottomat.Myös ihan tavalliset karvavuoriset nahkakinttaat on olleet lämpimät.



Mut miten sitten tästä eteenpäin? Kun on oikeasti pakkasta? Lapsi ei vielä ulkona käytä käsiään, ja tuntuu että sormet on varmasti jäässä kun sää tästä kylmenee.

Vierailija
4/7 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sormikkaat/ohuet lapaset ja talvikinttaat (karvavuorella) ja hyvät on.

Vierailija
5/7 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin rukkaset kannattaa laittaa haalarin hihan alle. Pysyvät paljon paremmin paikallaan eikä lapsi saa niitä niin helposti itse pois.



Pienillä lapsilla voi olla ääreisverenkierto niin huono, että mikään viritys ei tee sormia lämpöiseksi. Jos lapsi on muualta ihan lämmin ja esimerkiksi ranteet on lämpöiset, niin kyllä sitten riittää ihan normaalit kunnolliset talvivarusteet.



Yksi vaaranpaikka on se, että ahtaa ne rukkaset liian täyteen. Jos sormet eivät mahdu liikkumaan, niin sitten ne taatusti ovat kylmät.



Mä olen käyttänyt niitä Rasavilin peukalopotteja. Helpot pukea ja pitävät vettä.

Vierailija
6/7 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sellaiset kaksinkertaiset osittain huovutetut. Mun lapsi on myös kylmäkätinen. Toinen vaihtoehto (jos saattaa esim. sää muuttua plussan puolelle) on ohut villalapanen jonka päällä kosteussuojatut kintaat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai nyt ostin markkinoilta ihan nahkarukkaset, niillä ei ainakaan vielä ole palellut. Noihin nahkarukkasiin mahtuu lapasetkin alle sit kun tulee kylmemmät ilmat ja noiden vuori kuluu ohuemmaksi.



Mutta tosiaan, samaa ongelmaa meilläkin on ollut. Vaikka miten yrittää pukea niin aina on sormet kylmät kun tullaan sisälle. :(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan seitsemän