Käytätkö päivittäin pikkuhousunsuojaa?
Mä oon aina luonnostaan niin kostea että pidän suojaa ainakin työpäivinä, urheillessa ja muutenkin jos oon ihmisten ilmoilla.
Vaihdan suojaa usein päivässä. Valkovuoto on mulla aina ollu runsasta ja niin häiritsevää että koen mukavammaksi käyttää pikkuhousunsuojia.
Kommentit (86)
Sitä varten se kieli on keksitty että voi ratkaista kosteusongelmat.
Mahdollisimman paljon olen ilman mutta ainakin työpäivän ajan on ja aina kun menen salille.
Kosteus on eri asia kuin valkovuoto. 🤷
Taas mennään...
Kuinka mones aloitus tästäkin 🙄
Köytän vain silloin kun on vuodon puolesta tarvetta, eli juuri ennen kuukautisia ja heti jälkeen suojaamaan siltä pieneltä tuhruvuodolta, jossa ei enää ole mitään limakalvoja mukana. Joskus myös oviksen aikaan, kun valkovuotoa on enemmän.
Kyllä. n. 17-vuotiaasta lähtien olen joutunut käyttämään. Varsinkin julkisilla paikoilla ja töissä ahdistaa olla ilman. Kotona en käytä, mutta vaihdankin silloin pikkuhousut usein.
En, vaikka aihetta olisi. Alkkarit on vuorokauden jälkeen kuin piimäpurkissa uineet. Liioittelen vain hieman.
Joskus käytän kestosuojaa. Niitä muovitettuja vihaan.
Taasko sä kyselet tätä samaa? No fetissinsä kullakin...
Käytän, kestosuojaa. Ei kannata käyttää kertiksiä, pahentavat vain ongelmaa.
Tunnen oloni epämiellyttäväksi ilman pikkuhousunsuojaa. En halua olla haisuli ja minulta tulee sen verran valkovuotoa, että pikkarit alkavat kyllä kostuttuaan haiskahtaa ellen käytä pikkuhousunsuojaa. Olen käyttänyt koko aikuisikäni päivittäin, eikä ole tullut iho-tms. ongelmia.
En käytä. Pitää antaa paikkojen hengittää. Valkovuotoa tulee sen verran, että alkkareissa vähän näkyy, mutta en silti käytä. Aamuisin uudet alushousut suihkun jälkeen. Olen aina hävennyt heti kosteaa tavaraani, mutta ei ole ainakaan ollut ongelmia kuivuuden kanssa niin jotain hyvää.
onko ne jotain vaippoja naisille
T: Veeti 11
Pakko, en halua pestä farkkujani yhden päivän käytön jälkeen.
En käytä koskaan. Lisääntynyt valkovuoto todennäköisesti johtuu just siitä että käyttää jatkuvasti pikkuhousunsuojia jollon alapää ei pääse hengittämään ja bakteerit ja hiiva yleistyvät.
En käytä koskaan. Mieluummin vaihdan pikkuhousut useammin.
Runsaan valkovuodon takia joudun päivittäin käyttämään pikkuhousunsuojia, enkä pärjää edes koko työpäivää yhdellä suojalla vaan joudun vaihtamaan kuivan suojan parikin kertaa. Olisin kyllä ilman jos pystyisin.
Mene gynekologille ja kiireesti. Siellä otetaan labrakokeet ja lääkäri määrää sinulle lääkkeet tai leikkauksen. Runsas haiseva valkovuoto ei ole normaali terveen naisen ongelma.
Kyllä käytän päivittäin pikkuhousunsuojia ja useampi suoja menee päivässä. Olen sellainen "heti valmis" yksilö, aina märkänä. Olen ollut samanlainen teinistä asti. Minä en tälle mitään voi, ei voi myöskään gynekologi, en aina tykkää tästä mutta näillä mennään.
Käytän. Suodattaa pierut.