Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kulmahampaasta etuhammas - kokemuksia

Vierailija
04.11.2009 |

Tyttäreltä puuttuu toinen eturautahammas (kakkonen) ja nyt kulmahammas on kasvamassa siihen etuhampaan paikalle (maitohampaan poisti). Hampilekuri oli sitä mieltä, että annetaan kulmahampaan tulla ja hiotaan siitä etuhampaan näköinen. Onko kellekään tehty näin? Eikö tuosta tule purentaongelmia jatkossa, kun yksi hammas puttuu... Oliko tulos ulkonäöllisesti tyydyttävä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

välissä muutaman millin rako. Hammaslääkäri sanoi, että nyt ei vielä tehdä mitään (poika 10v) vaan isompana koloon laitetaan implantti. Se on kuulemma parempi mitä lähempänä aikuisuutta tehdään, niin leuka on kasvanut lopulliseen mittaansa. Mutta jos poikaa kiusataaan puuttuvasta hampaasta niin implantin asentamista aikaistetaan.

Minusta hymy nyt lähinnä persoonallinen enkä ole kuullut kenenkään asiasta kommentoivan. Eikä haittaa poikaakaan ainakaan vielä.

Vierailija
2/3 |
04.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä olen laittanut laminaatit niiden kulmahampaiden päälle, niin että näyttävät etuhampailta. Nyt on tasaiset, kauniit hampaat, mutta tosiaan vasta aikuisena voi tehdä tällaisia toimenpiteitä. En usko että tuollaisesta kiusataan, ei lapset yleensä tuollaiseen kiinnitä huomiota. Murrosiässä aikaisintaan, eikä todennäköisesti sittenkään. Persoonallistahan se on. Itseäni tuo asia häiritsi lapsena, ja sen takia laitoin laminaatit heti kun pystyin. Mutta nyt kun vuosia on mennyt, niin en todennäköisesti ehkä enää laittaisi laminaatteja, vaan antaisin olla ihan noin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei ole kumpaakaan kakkosta, vaan oikomishoidolla aikanaan kulmahampaat siirretty. Aluksi hampaita oli muotoiltu muovilla, mutta kun riittävän monta kertaa onnistuin puremaan rikki, niin ei enää korjattu. Mielestäni hammasrivistöni on kuitenkin suorempi ja hienompi kuin monella muulla, joten ulkonäöllistä haittaa ei ole. Purentaongelmaa on, mutta en tiedä onko hampaiden siirtelyllä asiaa osaa, ehkäpä ei. Purentakisko on käytössä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kolme