Poika ysillä ja laittaa kaiken läskiksi. Kaikki tehdään “läpällä” ja “ilon kautta ” ja keskiarvo on 6,7
Millä tälle saisi järkeä päähän että pääsisi lukioon. Eikä mihinkää jämälukioon vaan ihan hyvään kouluun. Ihan fiksu poika olis jos vaan vitsis.
Kommentit (115)
Melkoinen asennemuutos pitäisi tapahtua puolessa vuodessa.
"Ihan fiksu poika olis jos vaan vitsis."
Eikö tää nyt tarkota kuitenkin että ei ole fiksu.
Kaikki tietokoneet, xboxit ja älypuhelimet syvimpään järven pohjaan ja matikankirja käteen.
Miksi pitäisi päästä "hyvään lukioon", jos ei opiskelu kiinnosta?
Mun pojalla oli kaveri jolla oli seiskalla todistuksessa kutosia, mutta niin se sitten ysillä kiri minunkin pojan ohi ja pääsi huippulukioon. Ei se peli ole vielä menetetty
Voisiko olla jotain mt-ongelmia? Itsellä koulu meni ihan läskiksi pitkään jatkuneen ahdistuksen ja masennuksen takia. Ysin päättötodistuksessa oli ka. 6,9 ja lukion päättötodistuksessa 7,4./C
Mihinkään ei pystynyt oikeen keskittymään ja olo oli sumuinen. Lisäksi mua kiusattiin koko yläaste.
Kannattaa kysyä onko jokin hätänä. Olispa joku kysynyt multakin.
Vierailija kirjoitti:
Poikasi on tatinhakkaaja. Löytyykö korppusukkia sängyn alta?
Kaikki teinipojat on.
Adhd kannattaa myöskin tarkastuttaa. Monista sanotaan juuri noin, että fiksu ihminen, jos vaan panostaisi.
Ei ole fiksu, jos tolla tasolla mennään. Itse asiassa aivan pönttö.
Olisi fiksu ihminen, jos ei olisi tyhmä.
Itse perseilin ja haistattelin koko yläasteen. Silti todistuksessa 7-9 arvosanoja (paitsi käyttäytyminen). Minä olin fiksu, mutta kävin yläasteen todellakin "ilon kautta".
Tuskin on lukio noin ylipäätään hänen paikkansa.
Ei hän enää mihinkään huippulukioon pääse, mutta että pääsisi edes johonkin lukioon niin käynti psykiatrilla on paikallaan. Ei ole normaalia käytöstä.
Sano sille että ilo loppuu pian kun pitäisi alkaa elämään nuorten aikuisten elämää ihan piakkoin omillaan.
Jos poika onkin sen verran älykäs, että on ymmärtänyt suurimman osan opetusohjelmassa olevista asioista olevan turhia.
Osta rehtorille joululahjaksi 500 euron lahjakortti Alkoon ja huomaat miten poikasi on Sibelius lukiossa niin että heilahtaa.
Vierailija kirjoitti:
Melkoinen asennemuutos pitäisi tapahtua puolessa vuodessa.
Paitsi asennemuutos, myös konkreettinen keskiarvon muutos. Tuolla keskiarvolla pääsee lukioon vain niissä kunnissa, missä aivan kaikki keskiarvosta huolimatta pääsevät.
Vierailija kirjoitti:
Sano sille että ilo loppuu pian kun pitäisi alkaa elämään nuorten aikuisten elämää ihan piakkoin omillaan.
Ja tätä vartenko pitää mennä lukioon?
Ei asiaa enää korjata, eli ei ole asiaa mihinkään hyvään lukioon, vaan parempi vain katsella muuttotappio kuntien lukioita, jonne alle 7:n todistuksella saattaisi säälistä päästä sisään. Tai sitten amis, kyllä käsillään töitä tekeviä tarvitaan jatkossakin.
AP on nyt kyllä 3-4 vuotta myöhässä tämän ongelmansa kanssa. Tai ehkäpä se lapsen kasvatus olisi kannattanut hoitaa heti alusta alkaen muuten kuin tv:n ja sosiaalitoimen voimin?
Ei ole omena kauas puusta pudonnut.