R- kioski juoksuttaa työntekijöitä ilman palkkaa
Olen työskennellyt R - kioskilla vuosia. Kun menet kioskiin aamuvuoroon, sinun on haettava avaimet itsellesi, että pääset aamuvuoroon. Iltavuorossa kun olet ollut niin avaimet on palautettava kioskille omalla ajalla, ilman palkkaa. Asut vaikka Kirkkonummella, maksat kalliit liput avainten viemisen ja hakemisen takia ihan omasta pussistasi. Nyt kun lähes kaikki kioskit ovat kauppiailla niin ketju HAKEE työntekijöitä restapeiksi voitteko kuvitella vaikka vanhoilla restapeilla EI ole töitä. Ei ole ainuttakaan avointa vuoro pääkaukunkiseudulla näille restapeille enää, kaikki ovat joutuneet lähteä. Uutta vaan koulutetaan jollain tasan 1 ketjun omalla kioskilla restapeiksi, uusiksi ilmaiseksi avainlähettilääksi. Täyttä paskaa koko touhu alusta loppuun. Kauppiaat ovat näitä ähläm karvakäsiä.
Kommentit (115)
Ne pitää palauttaa siihen kioskiin, jossa olet ollut. Eli julkisilla olen rattaiden ja lasteni kanssa reissannut 1.5 h yhteen suuntaan viemässä avaimia ja takas kotiin toiset 1.5 h. Kun ei ole lapset mukana niin maksaa + aika. Kun menee aamuun niin sama reissu, haettava ne avaimet, että pääsee aamulla töihin siitä kioskista, jonne menee. Tämä ollut aina käytäntä iät ja ajat. Siitä ei makseta! Et saa vuoroja, ellet näin toimi. Kukaan niitä avaimia ei sinulle tuo eikä hae pois iltavuoron jälkeen.
Eikö kioskiin ole kuin yhdet avaimet?? Hoituisko sillä, että hoidetaan vaikka toiset avaimet?
Miksi niitä avaimia ei voi olla jokaisella työntekijällä omia? Aivan outo käytäntö.
Mitä ihmeen työntekijöitä, R-kioskissa on yrittäjä tiskin takana!
Vierailija kirjoitti:
Miksi niitä avaimia ei voi olla jokaisella työntekijällä omia? Aivan outo käytäntö.
Avaimet annetaan vain luotettaville henkilöille.
Kioskilla voi olla 4 avaimet, mutta että juuri sinä extratyöntekijä pääset kioskiin aamuvuoroon on avaimet haettava kioskista. Voit jättää ne kioskiin aamuvuoron jälkeen. Kun olet iltavuorossa niin avaimet jää sinulle kun laitat takalukkoon oven. Ne on viipymättä palautettava kioskiin mieluiten seuraavana päivänä. Ja tämä kioski voi sijaita kilometrien päässä kodistasi. Harva saa vuorot juuri kotitalonsa viereiselle kioskille, ei ne on usein ihan eri kaupungissa.
Siis miten nykyaikana ei saada hankittua jotain sähköisiä koodilukkoja?
Vierailija kirjoitti:
Eikö kioskiin ole kuin yhdet avaimet?? Hoituisko sillä, että hoidetaan vaikka toiset avaimet?
Hoitajako ne avaimet hoitaa, silläkö hoituu?
Miten tuollaiseen on suostuttu. Hyvänen aika sentään. Työpaikkoja on nyt tarjolla paljon. Pois tuollaisista.
Vierailija kirjoitti:
Siis miten nykyaikana ei saada hankittua jotain sähköisiä koodilukkoja?
Miten luotettavana pidät jotain sähköistä koodilukkoa?
Yleensä työntekijöillä on kaikilla avaimet liikkeeseen...
Sähköiset lukitukset OLi joskus vuosia sitten ihan vain vähän aikaa, mutta ne POISTETTIIN voitteko kuvitella ihan jokaisesta kioskista. Niitä ei ole enää ainoassakaan kioskissa! Ne poistettiin kun alkoi nää kauppiashömpötykset. Tällä hetkellä on tasan 1 !!!! Kioski ketjulla , jonne noi varata vuoroja. Hassua tässä on se, että kyseisessä kioskissa koulutetaan uutta restappia extatyöläiseksi, hgissä vaikka ei ole ainuttakaan vuoroa varattavissa pääkaupunkiseudulla. Meneekö muilla jakeluun tää rekrytöimistouhu kun mulla ei.
R-kioskiyrittäjät, jotka toimivat noin = write trash.
Tyhmä kysymys, mutta mikä on restapi, onko se extraaja?
Sikäli hyvin luotettavana, että koodin vaihtaminen on paljon helpompaa ja nopeampaa kuin perinteisen lukon sarjoitus.
Tai joku muu sähkölukkosysteemi, joka voidaan yksilöidä jokaiselle työntekijälle.
Tuollainen avaimien edestakaisinkuljettelu vaikuttaa kyykyttämiseltä ja vanhanaikaiselta.
No siis ei mitään uutta auringon alla. Itse olin töissä reilu kymmenen vuotta sitten ärrällä ja työolot oli kyllä aikamoiset. Mm palkkaa ei paljoa ylitöistä maksettu jos jotain just vikalla minuutilla alkoikin tapahtua kioskilla. Itse siis olin vielä yhdellä tietyllä kauppiaskioskilla vaan töissä, mutta yksi kaveri teki restappina töitä. Onneksi pääsimme kummatkin työkokemuksen kautta sitten muihin hommiin.
Täällä ei nyt ihmiset tunnu ymmärtävän, että tässä ei puhuta vakityöntekijästä vaan sijaisuuksia tekevästä henkilöstä. Vakkarit varmasti avaimet saavatkin kaikki.
Vierailija kirjoitti:
Tyhmä kysymys, mutta mikä on restapi, onko se extraaja?
Joo on.
Minulla on myös toinen työ, mutta reen tonne extraa. Ne on " restappeja". Elätin itseni tolla työlle hyvin ennen kauppiastouhuja. Ostin mm. Asunnot ym. Tein aloituksen siin noista avaimista.
Miksi niitä avaimia pitää palautella ja minne?ei tuollaiseen pidä suostua. Omalla ajalla ei tarvi työasioita tehdä.