Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Down lapsien syntyvyys vähentynyt

Vierailija
03.10.2021 |

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5bbea8a1-ef61-43f5-b4f3-3f70a90975e9

En ymmärrä sitä ettei kehitysvammaisia kunnioiteta ja kohdella hyvin ja auteta eteenpäin yksilökohtaisesti.

Oikeus aborttiin tulee säilyä ja aborttilaki päivittää eikä jeesustella, mutta kunnioitan myös päätöstä pitää lapsi.

Kuitenkaan en ymmärrä kehitysvamman hehkuttamista(mitä etenkin downien kohdalla tapahtuu) siinä mielessä, että down tai muu erityislapsi olisi erinomaisempi kuin ei erityislapsi.

Myöskin minun on vaikea ymmärtää miksi ehdoin tahdoin synnytetään kehitysvammainen lapsi jos tiedetään etukäteen (aina ei tiedä).

Itselläni on kehitysvammainen sisar(ei down) toki rakas, mutta kaikki apu, terapiat jne loppuu kun täyttää 18 ja sivusta todella raskasta katsoa kun omillaan asuu mutta käytännön asiat eivät suju+itsemääräämisoikeus vaikeuttaa asioita.

Siskoni ei ymmärrä aina omaa parastaan, helposti vietävissä ja hyväuskoinen hölmö joissain asioissa. Harmittaa hänen puolestaan. Kasvaessa kaikki huomio oli hänessä kun apua tarvitsi+leikkaukset ja sairastelut. Nyt kun on aikuinen ei äiti ja isä kuitenkaan ns. huolehdi hänen parhaasta vaan omillaan on eikä kunta auta kun pienessä paikassa asuu. Ei osaa pyytää apua käytännön asioihin ja suuttuu jos koitan auttaa, siinäpä sitten pohdin saako myyräkuumeen tms kun elää jätösten keskellä, itse asun 600 km päässä. 😢

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kai se kun lasten syntyvyys muutenkin vähentyny

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi seitsemän