Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käyttävätkö aspergerit outoja sanajärjestyksiä lauseissa?

Vierailija
02.12.2009 |

Minkälaisia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja minkälaisia niin riippuu ihan siitä, mistä roikkuu. jos kyseinen assi on erityismielenkiinnokohteenaan lukenut kasoittain saksankielisiä tietokonelehtiä niin voi olla että hänen puheessaan toistuu sanajärjestys kera teonsanojen lauseeseen viimeiseksi sijoitettujen. Jos hänen erityismielenkiinnonkohteensa on kvanhat reinikaisarjat telkussa, hän saattaa joka väliin käskeä muitä että "paas tehren näin" Ja niin edelleen. Voi olla ihan mitä tahansa. Tai voi olla ihan tavanomaista.

Vierailija
2/3 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

useimmilla asperger-lapsilla on puheessa jotain erikoista. Jotkut puhuvat pikkuvanhasti ja tietoviisaasti. Toisten on hyvin vaikea löytää aivan tavallisiakaan sanoja. Joillakin vilahtelee puheessa erikoisia sanajärjestyksiä tai tyylillisesti yhteyteen sopimattomia sanoja.



Kaikista silmiinpistävintä on kuitenkin aina se, etteivät asperger-lapset käsitä kielen kuvallisuutta yhtään. Jos sanot tällaiselle, että "taisit nousta tänä aamuna väärällä jalalla sängystä", lapsi jää katselemaan jalkojaan ja miettii, että kummalla olisi pitänyt nousta ja miksi ihmeessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä ne sentään käsittävät ja tavallisimmat sanonnat nyt on helppo oppia ulkoakin. As-lastenkin kieli kehittyy iän mukana. Se mikä pätee kolmivuotiaisiin ei päde 5-vuotiaisiin eikä taaatusti enää yläasteikäisiin.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi kaksi