Saavatko opettajat tupakoida koulupäivän aikana?entäs avustajat
Kommentit (10)
mutta läheisen yläasteen keittäjät, siivoojat ja osa opettajista reksiä myöten tupakoivat. Siellä ne pössyttelevät, keittiön tavaranlastauskatoksessa tullessaan töihin, ruokiksella ja päästessään töistä ja ehkä siinä välissäkin.
niin oppilaitoksen alueellahan ei saa lain mukaan tupakoida kukaan, ei oppilas, ei opettaja, ei siivooja, ei keittäjä, ei reksi eikä koululla käymässä oleva vanhempi.
Koulussa, jossa olen töissä (yläkoulu), ne opettajat, jotka tupakoivat, käyvät kans jossain missä lie röökillä välituntien ja ruokiksen aikana. Yhden tiedän käyvän kotipihallaan, kun asuu parin minuutin matkan päässä koululta. Siivoojat ja keittäjät näyttävät polttavan pyörätiellä koulun alueen ulkopuolella.
Meilläkin opet ja muu henkilökunta käy yleensä autolenkillä jossain välkällä tai ruokiksella. Sen vuoksi onkin ihan raivostuttavaa ratsia nuoria tupakalta koulun nurkalta...
nää polttaa ulkona, ei ole kuin ihan pari vuotta kun pössyttelivät hermosauhunsa kellarissa. Siellä kun olivat vuosikymmeniä poltelleet niin se paikka hais aivan karmealle :X
Ei minulla vaan opettajana ole koskaan sellaista ollut. Joskus on pidempi välitunti keskellä päivää, joskus ei.
Useimmissa kouluissa koulun alueella on tupakointi kielletty. Tämä sääntö koskee sekä oppilaita että henkilökuntaa. Toisaalta opettajia ei ole kielletty poistumasta koulun alueelta päivän aikana (toisin kuin oppilaita), mikäli oma työjärjestys antaa siihen mahdollisuuden.
Olen tällä hetkellä hoitovapaalla ja isommat jo koulussa mutta päivälenkillä kuljen entisen päiväkodin ohi. Siellä ne polttaa roskakatoksessa, keittäjä ja siivooja sekä osa henkilökuntaa. Kävelytie menee suoraan katoksen takaa ja tupakka haisee pitkälle. Veikkaan, että kello on silloin lasten nukkumisaika :/
Kai senkin joku laki kieltää jos kerran kouluissakaan ei saa alueella polttaa.
Mies käy joskus alueen ulkopuolella tupakalla ja käräyttää samalla siellä tupakalla olevat alle 18v oppilaat.
vetää vaikka heroiinia suoneensa koulun vessassa. Eriasia on saako hän jatkaa sen jälkeen enää työsuhteessaan.
välkkää. Silloin on hyvällä tuurilla puolen tunnin paussi ellei ole valvontaa (3 päivänä on..;)
en tiedä, voidaanko ketään irtisanoa ko. paheesta. Lisäksi ruokkiksellahan se on mahdollista joka tapauksessa. Olen ollut monissa kouluissa sijaisena ja aika harvat opet tupakoi ainakaan julkisesti/työpäivien aikana. Ne harvat, jotka sitä tekee, käy lähinnä ruokatunnilla jossain huitsinnevadassa ja sen jälkeen yrittää pahimman hajun ainakin peitellä.
Mikään lakihan ei kiellä tupakointia tietääkseni...