Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kun en syö niin ei tee edes mieli syödä :( Auttakaa, tämä alkaa taas lipsua epäterveen puolelle

Vierailija
22.09.2009 |

Eipä olisi ongelmaa laihduttaa, mitä vähemmän syön sitä vähemmän tekee mieli syödä.

Olen "entinen" anorektikko, jolla onneksi ei ehtinyt kovin pahaksi laihdutus mennä, pahimmillaan olin 170cm ja 47kg ja kuukautisetkin tulivat aina säännöllisesti. Sen jälkeen meni vuosia ja vuosia ihan hyvin, kunnes tuli elämässä vaikeuksia, ja nykyään olen sitten aika lailla ortorektikko. Sen kanssa vielä jotenkuten pärjään, ei pääse täysin lipeämään epäterveeksi, mutta nyt uhkaa taas syömättömyys.



Minulla on ollut tässä vähän aikaa vatsatauti, enkä voi syödä juuri mitään kun alkaa oksettaa. Ja ruoanhajukin tai ajatus ruoasta oksettaa myös joten todella vähän tulee syötyä. Ja mitä vähemmän syön sitä vähemmän tekee mieli syödä. Nyt kun tauti pikkaisen helpottaa voisin jo kokeilla syömistä normaalisti, mutta enää ei tee mieli. Alkaa taas se "ihana" tunne vallata kehon, kun en tarvitse ruokaa ja hoikistun vaan joka päivä. Tiedän ettei se ole tervettä mutta silti en pysty hillitsemään itseäni :(

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsensä. Aloita pienistä määristä ja lisää vähitellen päivittäin. Yritä viikossa saada syömiset normaalille tasolle. Tsemppiä!

Vierailija
2/6 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta tuttu tunne tuo, että mitä vähemmän syö ja mitä laihempi on, sitä vähemmällä ruoalla pärjää.

Itse haluaisin olla painavampi (nyt BMI jotain 17 tai alle) mutta unohdan syödä. Aamukahvilla saatan pärjätä pitkälle iltapäivään ennen kuin tulee nälkä. Ja kun syön, kylläisyyden tunne tulee tosi pian.

Itse ostan kotiin mahdollisimman paljon erilaisia syötäviä ja yritän muistaa syödä tietyt jutut pois saman päivän aikana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on samaa vikaa kuin aloittajalla, eli jos tulee sellasia kausia, ettei ruoka niin kauheasti maittaisi, niin huomaan, että syöminen jää vähemmälle ja vähemmälle! Ikinä ei minulla ole ollut minkäänlaista syömishäiriötä tai paino-ongelmiakaan. Tällä hetkellä painan noin 53kg ja pituus jotain 163cm.



Olen välillä ollut tosi huolestunut tilanteesta, sillä olen huomannut, että kun näitä kausia tulee, jolloin ruoka ei maita, saataan olla pari ekaa päivää koko ajan nälkäinen, mutta kun menen jääkaapille, niin mitään ei tee mieli. Yritän tietenkin aina pakottaa itseni syömään, mutta pahimpina aikoina ruoka ei kertakaikkiaan meinaa mennä alas! Saattaa siis näinä kausina mennä vaikka 10min saada yks leipä alas!



Itseäni tämä huolestuttaa, sillä olen jo nyt hoikka, enkä halua laihtua enempää. Olen huomannut, että ruoka ei yleensä maistu silloin kun olen stressaantunut jostain. Juuri pari kk sitten oli tämmönen muutaman vkon kestävä "kausi" taas. Ja paino tippui pari kiloa. Viikossa jo huomaa kuinka vaatteet roikkuvat päällä. Kun on mennyt pari päivää niukalla syömisellä, sen jälkeen ei sitä näläntunnetta enää tule ollenkaan, kauhea jano vaan koko ajan...Sitten ihan yhtäkkiä tilanne taas normalisoituu ja voin taas syödä aivan kuin ennenkin.



Olen pahimpina aikoina miettinyt lääkäriin menemistä asiasta, mutta tuntuu jotenkin hullulta, sillä minä en tietoisesti siis haluaisi laihtua, eli se johtuu aina jostain muusta stressistä. Voiko tähän lääkäri ylipäätänsä auttaa mitenkään? Kyse ei ole siitä, ettenkö haluaisi syödä, ruoka ei vaan mene alas. Kerran mainitsin lääkärille tästä vaivasta, ja lääkäri vastasi että "kai nyt aikuinen ihminen tajuaa syödä kun on näläntunne". Tuntui siis siltä, ettei lääkäri ottanut asiaa ollenkaan vakavasti. Tästä johtuen en ole enää kysynyt asiasta lääkärin vastaanotolla.



Olisi mukava kuulla jos muilla on vastaavia ongelmia ilmennyt syömisen suhteen. Olen luullut olevani yksin tämän vaivan kanssa, oli lohduttavaa kuulla, että jollain oli samanlaista ongelmaa. Siltikään meillä ei ole aloittajan kanssa ihan sama tilanne johtuen siitä, että minä en ikinä ole tietoisesti halunnut laihtua... pidän itseäni jopa liian hoikkana. Itselläni on syömättömyyskaudet alkaneet vaivata viimeisen kahden vuoden aikana.



Muuten olen varsin terve ihminen eikä elämäntavoissakaan ole moitittavaa, lenkkeilyä harrastan päivittäin.

Vierailija
4/6 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä oon 170cm ja painan 49 enkä kyllä tosiaankaa tunne oloa anorektikoksi.. ku kuvailit että oot ollu anorektikko ja 47kg/170cm



Mutta koita syödä eläkä anna sen laihuuden ihanuuden täyttää sua..

Vierailija
5/6 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

painan 50kg ja olen 165cm pitkä, ja näytän mielestäni liian hoikalta... jos itse oisin 170cm pitkä ja 47 kiloa niin todellakin olisin ihan luuviulu!

Vierailija
6/6 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähänkin ahdistusta tai murhetta niin en voi syödä:( Mitä useampia päiviä menee sitä vaikeampi taas "aloittaa" syöminen ja tuntuu todella että kilot karisee nopeasti:(



Ja niinhän kaikki aina sanoo, senkus syöt, voi kun se oliskin niin helppoa!

Totta muuten se että näläntunne katoaa tosi äkkiä, yhtäkkiä vaan huomaa ettei ikinä ole nälkä.