Ihanaa olla uskossa, kun ei tarvitse pelätä jättämistä
ja eroa. Kuinka kauheaa, että miehenne voivat koska tahansa jättää teidät. Rukoilen puolestanne.
Kommentit (14)
Sinun uskosihan ei millään tavalla estä miestäsi jättämästä sinua jos niikseen tulee.
t. uskovainen myöskin
Minulla on useita uskovia ystäviä, jotka ovat eronneet. Ainakin osalla kysymys on ollut juuri siitä, että mies (joka on ainakin naimisiin mennessä ollut uskossa) on jättänyt. Näin suoralta kädeltä tulee mieleen kolme tällaista paria.
Jumalako se sun mies on vai miten se uskoon liittyy että tuleeko ero vai ei?
minä en pelkää että mun mies jättää,vaikka onkin harvinaisen komea ja mua nuorempikin vielä.
Jos sellaista pitäisi pelätä, kaikki asiat eivät oisi omaan pään sisällä kunnossa.
kun tommosia muille huutelet. Ja toisekseen, kyllä ne uskovaisetkin eroaa. Ehkä itse pelkäätkin jätetyksi tulemista, kun siitä täytyy niin vahvaan sävyyn puhua;)
Tuttuja oli myös helluntaiseurakunnasta. Entisissä srk-kavereissa on nyt suurempi osa eronneita kuin niitä, jotka ovat edelleen naimisissa n. 20 vuoden jälkeen.
tai sitten joku atte ilkeilee tekeytyen yksinkertaiseksi uskikseksi mikä tosin on aina huvittavaa luettavaa
seurakuntien työntekijöiden keskuudessa on likipitäen eniten ammattialoista seksuaalista häirintää?
Että kyllä ne "uskiksetkin" osaa sikailla...
Ja jos se ero tulee, on se "Jumalan tahto"...
Haluaisin erota, mutta uskon takia en voi. Eikä mieskään jätä, kun ei uskon takia hyväksy avioeroa (eikä kyllä halua erotakaan).
Tuttuja oli myös helluntaiseurakunnasta. Entisissä srk-kavereissa on nyt suurempi osa eronneita kuin niitä, jotka ovat edelleen naimisissa n. 20 vuoden jälkeen.
toinen uskis
Voihan sitä jättää toisen vaikka olisikin uskossa.