Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

IL: FFP2-maski on asiantuntijan mukaan paras maski koronaa vastaan.

Riskiryhmää
12.08.2021 |

https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/40b4a628-3ead-482b-800d-d0398…

Itse ostin FFP2-maskeja. Niissä on niitä "pätkäviivoja" ilmanottoa varten joissa maskin aines on ohuempaa. Laatu on kuitenkin kysymysmerkki ja nämä jonkin verran maksaakin.

Onko näistä maskeista tehty jotain testiä josta voisi päätellä mikä maski oikeasti pitää virukset pois hengitysteistä?

Tarjontaa riittää, osa haisee valmiiksi pahalle, mutta osa tuntuu olevan ok mutta suojaustehosta ei ole tietoa?

Esimerkiksi terveyden ja sairaanhiidon ammattilaisten (joilla on tietoa näistä) mielipiteet ovat tervetulleita

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin on.  Sanottu jo pitkään.

Itse käytän vain niitä paikoissa missä on yhtäaikaa suuret määrät ihmisiä.

Vierailija
2/6 |
12.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja jäämme odottelemaan seuraavaa asiantuntijaa (=myyntimies) suosittelemaan FFP3:sia, kunhan FFP2:sia on myyty tarpeeksi vajakeille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun on vaikea ymmärtää, miten Suomessa vasta nyt puhutaan ffp2-maskeista. Me ollaan täällä keskieuroopassa käytetty vain niitä jo syksystä 2020.

Vierailija
4/6 |
12.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suloista, miten te puhutte noista räteistä oikein nimillä kuin ystävistä.

Vierailija
5/6 |
12.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinassa tuotetaan varmasti kaikista eniten huonolaatuisia ja arveluttavia hengityssuojaimia, mutta myös ihan kelvollisia ja hyviä hengityssuojaimia. Halvimmat ovat useimmiten huonompi laatuisia.

Suomessa valmistetaan myös hengityssuojaimia, nekin voivat olla hyvä vaihtoehto. Joḱu joka sellaisia on käyttänyt, voisi toivottavasti kertoa niistä enemmän.

https://www.prisma.fi/fi/prisma/hengityssuojain-jedx-ffp2-nr-3kpl

Hengityssuojain JedX FFP2 NR 3kpl

Jos todella hyvin tahdot suojata itsesi, osta Amerikan Yhdysvalloissa ja Euroopassa valmistettuja hengityssuojaimia.

Hyviä ovat mm. Moldex, 3M, Scott,Honeywell, Uvex.

Hengityssuojaimen pitäisi olla sellainen, että se pysyy hyvin tiivisti kasvoilla, ettei reunoista tai muualtakaan pääse ilma vapaasti virtaamaan. Hengityssuojain pitäisi voida kiristää kasvoille riittävän lujasti kiinni, joissakin hengityssuojaimissa tämä on mahdollista. Liian pienikokoinen hengityssuojain ei välttämättä ole kaikille hyvä vaihtoehto, koska liikkuessa ja puhuessa, se ei välttämättä pysy tiiviisti paikoillaan.

Vierailija
6/6 |
12.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minun on vaikea ymmärtää, miten Suomessa vasta nyt puhutaan ffp2-maskeista. Me ollaan täällä keskieuroopassa käytetty vain niitä jo syksystä 2020.

Mä hankin ffp2- ja ffp3-hengityssuojaimia jo kevättalvella 2020, jolloin niitä oli vielä vaikea saada. Kangas- tai kirurginmaskeja en ole edes hankkinut. Suojaan mieluummin itseni kuin oletan muiden suojaavan mua. Eipä tarvitse säikkyä maskittomia. Olen työskennellyt aikoinaan sairaanhoitajana osastolla, jossa hoidettiin eristyksessä olevia potilaita (mm tuberkuloosipotilaita) ja silloinkin eristyshuoneeseen mentäessä käytettiin hengityssuojainta eikä kirurginmaskia. 

Suomessa maskisuositus tuli vasta syksyllä 2020 ja edelleenkin se on vain ja ainoastaan suositus. Kuitenkin viime syksynä vähävaraisille alettiin jakaa ilmaisia maskeja, lähinnä kangasmaskeja. Olen miettinyt, että ffp2-suosituksen myötä kunnat joutuisivat investoimaan paljon suurempia summia vähävaraisten hengityssuojaimiin ja sen vuoksi virallista suositusta niistä ei ole annettu. Monet asiantuntijat ovat niitä kuitenkin jo suositelleet, erityisesti riskiryhmille. Mä suosittelin niitä riskiryhmiin kuuluville läheisilleni jo keväällä 2020 sekä niille, jotka eivät noin muuten halua saada koronatartuntaa. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme yksi