siis onko tämä teidän mielestä ok ruokamäärä päivän aikana jos yrittää
tiputtaa painoa. Kaverini oli aivan öönä, että näinkö vähällä elään. Itse koen että se on ihan ok jos tahtoo saada pois 10 kiloa noin 4ssä kk:ssa.
aamulla: juissilasin
sitten joko kävely tunnin tai salitreeni tai uinti (5 pv viikossa)
lounas: salaatin (esim kala, kana)
päivällistä: perheen kanssa tänään esim pottuja, lohta, salaattia, maitoa
illalla: nektariinin
Kommentit (7)
ja tiettyjen aineiden saanti liian vähäistä. Miten kalkki, proteiini? Rasvaakin PITÄÄ saada vähäsen. Kuituja?
Elimistö lähtee paremmin käyntiin jos syö aamulla vähän enemmän. Jos aiot jatkaa tuota pidempään niin kannattaisi syödä pienempiä aterioita tasaisemmin, eli vähän pienempi iltaruoka jotta iltapalallakin voisi syödä vähän enemmän. Tosin et ilmoita annoskokoja, on ihan eri asia ottaako lohta 100 g vai 200 g.
väärin menee. Riittävästi oikeaa pöperöä riittävän usein.
joskus aamulla otan luonnonjogurttia missä pähkinöitä, marjoja, leseitä. Joskus lounas on nutrilettpussi. Painoa on 90. Neljättä viikkoa mennään ja kivasti menee.
todennäköisesti saavuttaisit tavoitepainon seuraavasti (ja paljon järkevämmin):
-1500 kcl ruokaa/päivä
-200 kcal edestä liikuntaa joka päivä tai 1400 kcal edestä/viikko
Sille, joka sanoi ettei ap saa rasvoja: lohessa on runsaasti hyviä rasvoja. Niiden lisäksi olisi kuitenkin hyvä saada myös kasvirasvoja esim. levitteestä. Salaatin kanssa on öljykastike hyvä, ap ei maininnut millainen kastike hänen salaatissaan on. Mun mielestä ap on ihan oikeilla jäljillä paitsi saa liian vähän kuitua eli mehun sijasta tuoreita marjoja tai hedelmiä. Myös runsaskuituista leipää saa syödä.
enemmin tai myöhemmin ratkeat noin pienellä ruokamäärällä ja menet säästöliekille. Paljonko lähtömitat?