Mitä asioita kaipaatte lapsuudestanne ja nuoruudestanne?
Minä olen syntynyt 1986 ja kaipaan aikaa ilman somea. Että sai rauhassa herätä ja lukea vaikka Aku Ankkaa. Sitten portaat alakertaan ja aamiaiselle yhdessä muun perheen kanssa, Äiti, isä, isosisko ja kaksi pikkuveljeä.
Nykyään kun käyn lasten/lastenlasten luona, kaikki tuijottavat omaa ientä ruutuaan syödessään. Ja kommunikaatio on luokkaa "ööö"
Kaipaan aikaa kun olimme yhdessä.
Kommentit (20)
Olen samanikäinen kuin aloittaja, ja viime päivinä miettinyt, että vaihtaisin nykymenon mielelläni jopa lamavuosiin ysärillä. Silloin oli kuitenkin tietyt perusjutut kunnossa sekä maassa että kansassa. Oli turvallista. Ihmisiin saattoi luottaa. Oli ihana viettää lapsuus niinä vuosina.
Nopeeta toimintaa niin sinulta kuin omalta jälkeläiseltäsi, jos sinulla on 34-35 vuotiaana lapsenlapsia.
Paras kaveri koulussa. Talvella potkuroitiin tai käveltiin kouluun yhdessä, keväät ja syksyt pyöräiltiin. Juoruttiin aivan loputtomasti, puheenaiheet ei ikinä loppuneet kesken. Riideltiin ehkä kahdesti koko kouluaikana. Yhden kerran olin mustasukkainen, kun hän kavereerasi valehtelija-Maaritin kanssa, joka valehteli ihan joka asiasta. Toisen kerran siksi, kun en huomannut yläasteella, että hän oli laihduttanut monta kiloa vaihtamalla kevyttuotteisiin. Minua hävetti, etten ollut huomannut, ja välimme viilenivät noin iltapäiväksi. Sellaista symbioosia ei vain enää aikuisiällä ole olemassa kenenkään kanssa, eikä se olisi kaiketi tervettäkään.
89 syntynyt ja samoja haaveilen. Aamuisia heräämisiä auringonpaisteeseen, ei ollut tällaisia tappohelteitä ainakaan muutamaa päivää enempää. Mummulaan pyörällä ja lettujen paistoa takapihalla omenapuun varjossa. Heinä tuoksui, punkkeja ei silloin vielä ollut kuin ihan rantalepikoissa... Ja se huolettomuus!! Ei äiti paljon perään kysellyt, ilmestyttiin kotiin kun oli nälkä jne
Kuolleita sukulaisia, turvallisuutta ja sitä kun ihmisiin voi luottaa.
Sä olet syntynyt 1986 ja sulla on lapsenlapsia, joiden luona käyt?
Vierailija kirjoitti:
Nopeeta toimintaa niin sinulta kuin omalta jälkeläiseltäsi, jos sinulla on 34-35 vuotiaana lapsenlapsia.
Ihan normaalia meillä täällä Pohjois-Pohjanmaalla.
Sitä, ettei tarvinnut käydä töissä.
Sitä kun lempisarjat tuli vain kerran viikossa telkkarista ja se teki aina päivästä spesiaalin. Nyt kun koko sarjan voi katsoa yhtenä iltana, ei niistä nauti niin paljon.
Lapsitähti Konsta Hietasen Tadaa - Autokaara -laulua.
Kaipaan sitä huolettomuutta ja onnellisuutta. Aikaa ilman somea myös. Sitä, kun ei miettinyt paljon eteenpäin ja eli enemmän hetkessä. Tosin olen aina ollut murehtija ja jännittänyt kaikkea. Liian kiltti ja toisaalta vähän erilainen tyyppi ja on kiusattu. Silti ne huolet olivat aina pieniä jos tähän nykyelämään vertaa.
Vierailija kirjoitti:
Lapsitähti Konsta Hietasen Tadaa - Autokaara -laulua.
Laulu on muuten "Daada daada".
Daa daa, daada daada
Kiitää alla autostraada
Sammy Babizinin alunperin esittämä hitti, olikos Jukka Virtasen vai Kari Kuuvan tekoa....
Ennustettavuutta, vakautta.
Kun opiskelit ammatin, sinulla varmasti oli töitä.
Synnyin 85 ja myös minä kaipaan aikaa ennen somea.
Kaipaan myös lapsuuden lomamatkoja ja kavereiden luona yökyläilyä(joo, voihan sitä nytkin lomailla ja yökyläillä aikuisena, mutat ei ole sama fiilis)