Miksi se pallomeri on muka niin vaarallinen?
Taas tuoll atoisessa ketjussa joku siitä paasasi. Joo, on varmaan hirveesti bakteereita, mutta niin on kaikkialla muuallakin missä lapset touhuaa. Hiekkalaatikko, keinut ja kiipeilytelineen esim. Saati sitten kaupan ostoskärryt tai kaiteet busseissa. Mihinkään ei sais koskea... Mä ihan järkytyin kun kaveri kielsi lastaan poimimasta keppiä maasta "kun se on likainen ja on voinut olla ties missä", wtf??? Joo, mutta siis, miksi pallomeri on niin paljon suurempi paha kuin vaikkapa hiekkalaatikko?
Kommentit (26)
hiekkalaatikollekin on voinut käydä kissa tai koira kusasemassa...
Ihme vouhottajia jotkut vanhemmat..ja sit ihmetellään miksi lapsi on kipeenä usein..
Itse olen ollut sen kannattaja että tautitaakkaa pitää lapsille tarjota. Siitä se vahva vastustuskyky sitten tulee.
Vatsatauteja kyllä vältellään ja jos olisi joku tappotauti liikkeellä, niin tietenkin sitäkin. Sikainfluenssaa emme välttele.
Jos lapsella infektiokierre tai muu perussairaus, niin toki ymmärrän kaiken välttelyn. Minusta perusterveelle lapselle siitä on vain haittaa.
suuri määrä lapsia ja huoneenlämmössä olevat pallot, joita ei koskaan pestä.
Hiekkalaatikosta löytyy huomattavasti terveellisempiä bakteereita ja pöpöjä, lisäksi hiekkalaatikon lämpötila vaihtelee, joten pöpöt eivät pääse muhimaan siinä samalla tavalla kuin pallomeressä.
Hiekkalaatikon ja pallomeren ero on siinä, että pallomeressä on pääasiassa ihmisen sinne tuomia pöpöjä, hiekkalaatikon pöpöt ovat taas ihan erityyppisiä.
Pallomeri on muuten hyvä paikka saada esim. kihomatotartunta + kaikki muut lastenataudit. Kerran muistaakseni joku lehti otti näytteitä pallomerestä ja sieltä löytyi kihomatojen munia, saivareita (täit), useita eri sairauksia aiheuttavia bakteereita, ihmisen suolistobakteereita jne.
Ihmisen suolistobakteerit ovat useimmiten huomattavasti vaarallisempia kuin eläinten vastaavat joutuessaan suun kautta elimistöön.
Lisäksi se hiekkalaatikon pöpömäärä on huomattavasti "terveellisempää" kuin pallomeren.
Eli en lähtisi vertailemaan
ja meillä siis on vältelty pallomeriä, hiekkalaatikossa ja metsässä lapset taas ovat möyrineet vauvaikäisestä lähtien, maistellen kuten pienten kuuluukin.
Pallomereen en lastani veisi, samaa mieltä ovat muuten monet lastenlääkärit.
Ja nykyisin nuo ovat perusterveitä koululaisia, harvemmin edes flunssat vaivaavat.
me menimme kesäkuussa laivalla ja kun lähdimme päiväksi maihin niin leikkihuoneesta oikein mainostettiin että pienten pallomeren pallot menevät pesuun ja siksi aukeaa huone "silloin ja silloin"!
ja kuinka kauan ne ts. ovat pesemättä? Niitä ei pestä päivittäin, ei viikottain eikä edes kuukausittain. Ja toisissa paikoissa ei pestä laisinkaan.
mutta pallomeressä lilluu se samat räät aina vaan
Pakkohan niitä palloja on välillä pestä! Me kun oltiin risteilyllä niin yhdeltä pieneltä lapselta tuli pissat sinne pallomereen; eihän sitä nyt sellaiseksi voi jättää!
tai kuinka moni on ensiksi kaivanut peppua ja sitten tulee pallomereen? Miksi luulet sieltä löytyvän ulostebakteereitä ym?
Ei niitä pestä päivittäin, ei viikottain - tästäpä syystä lapsemme eivät ole pallomeressä käyneet.
Hiekkalaatikolla kyllä syövät mitä eteen tulee =)
jos vanhaa lihaakin voi myydä tuoretiskiltä marinoituna.
siitä en ala väittelemään, että onko se liian harvoin.
Pallomeri tyhjennetään, pallot pallojen pesukoneeseen, alusmatot otetaan pois, Pohjat imuroidaan, seinät luututaan, lattia luututaan, alusmatot pestään
Ja laitetaan taas paikalleen kaikki JA tämä siis joka viikko. Myönnän, ettei varmaan kovin moni pidä näin hyvää huolta pallomerestään.
leikkiä näillä kosketusnäytöillä mitä on monissa leikkipaikoissa mm. Ikeassa on useita ympäri myymälää. Mahtaa olla vaikka mitä pöpöjä kun lapsukaiset likaisin käsin lähmivät niitä:/
Minä en enää ilman hanskaa koske yleiseen ovenkahvaan
MInä en enää käy pankissa tai postissa
Minä en enää tankkaa autoa ilman hanskaa
MInä en enää koske yleiseen kirjelaatikkoon
MInä en enää käytä ostoskärryjä
EN NÄINÄ TAUTISINA AIKOINA
AIKUISENA ihmisenä tunge sormiasi suuhun sen jälkeen kun koskettelet erinäisiä näyttöjä yms bakteeripesiä? Lapset sen sijaan laittavat sormet suuhun heti kun silmä välttää.
Minä en enää ilman hanskaa koske yleiseen ovenkahvaan
MInä en enää käy pankissa tai postissa
Minä en enää tankkaa autoa ilman hanskaa
MInä en enää koske yleiseen kirjelaatikkoon
MInä en enää käytä ostoskärryjäEN NÄINÄ TAUTISINA AIKOINA
AIKUISENA ihmisenä tunge sormiasi suuhun sen jälkeen kun koskettelet erinäisiä näyttöjä yms bakteeripesiä? Lapset sen sijaan laittavat sormet suuhun heti kun silmä välttää.
Minä en enää ilman hanskaa koske yleiseen ovenkahvaan
MInä en enää käy pankissa tai postissa
Minä en enää tankkaa autoa ilman hanskaa
MInä en enää koske yleiseen kirjelaatikkoon
MInä en enää käytä ostoskärryjäEN NÄINÄ TAUTISINA AIKOINA
tai neuvolassa?Neuvolan lelut takuuvarmasti on bakteeripesiä..
Ihan naurettavaa vahtia ettei lapsi pääse koskemaan johonkin näyttöön..Sun lapsesi ei vissiin käy keinumassa, tai leikkipuistoissa,eikä varmasti ole päiväkodissa!
ja kaikkia tavaroita juuri siksi että vastustuskyky kasvaa? Itse uskon että liiallinen rajaaminen on pahasta
Tarkoitan vertailua pallomeren ja keinujen/ leikkipuiston välillä.
Tosin tiedän kyllä erään äidin, joka pelkää ulkoleikkipaikkojen pöpöjä, mutta pallomeret ovat ok :) Kyseisen äidin älynlahjat eivät kyllä muutenkaan ole hurrauksen arvoiset..
Meille muuten sanoi lastenlääkärinaseman kokenut lastenlääkäri, ettei koskaan kannattaisi antaa lapsen leikkiä niillä odotushuoneen leluilla - ovat sellainen tautipesä, että vain hullu antaa lapsensa niihin koskea (osittain suora lainaus).
Tarkoitan vertailua pallomeren ja keinujen/ leikkipuiston välillä.
Tosin tiedän kyllä erään äidin, joka pelkää ulkoleikkipaikkojen pöpöjä, mutta pallomeret ovat ok :) Kyseisen äidin älynlahjat eivät kyllä muutenkaan ole hurrauksen arvoiset..Meille muuten sanoi lastenlääkärinaseman kokenut lastenlääkäri, ettei koskaan kannattaisi antaa lapsen leikkiä niillä odotushuoneen leluilla - ovat sellainen tautipesä, että vain hullu antaa lapsensa niihin koskea (osittain suora lainaus).
Sinne tietysti jää kaikki virukset ja bakteerit, kun lapset köhivät ja nenä vuotaa. Samoin kaikki käsissä olevat jäävät sinne. lapsia käy monia päivässä.
Meillä kyllä 2,5 vuotias saa mennä. Käsidesiä tai käsipesua harrastetaan sieltä tullessa pois. Ja olet oikeassa, että taudinaiheuttajia on joka paikassa. Kädet pestään meillä aina sisään tullessa ja ruokapöytään astuessa. Näin ei tarvitse luopua elämisestä.