Onko jalkasärky öisin normaalia lapsella?
Meillä on kolme lasta, joilla kahdella on suht usein jalkasärkyä öisin tai iltaisin ennen kuin menevät nukkumaan. Molemmat ovat poikia, toinen kohta 8v ja toinen 3,5v. Onko normaalia tällainen? Yleensä ei auta muu kuin antaa särkylääkettä. Jotain kasvukipujako nämä ovat?
Itsellänikin kyllä tosin ajoittain särkee jalkoja niin etten pysty nukkumaan, erityisesti jos olen päivän aikana kävellyt paljon tai jos on tulossa matalapaine (joo uskokaa vaan).
Onko muiden lapsilla tällaista ja voisiko tälle kentiest tehdä mitään?
Kommentit (4)
Minä ainakin joudun melkein joka ilta hieromaan lasteni 5v ja 3v. jalkoja, kun ne ovat kipeät.
poika on nyt 12 vuotta. Ne tulevat usein just nopean kasvun vaiheissa, mutta mitään kasvukipujahan ei nykytiedon mukaan ole olemassakaan, vaan kipu johtuu ihan lihasheikkoudesta. Vaikka meidänkin poika urheilee kyllä. Kai se vaan on, että kun lihas muuttaa muotoaan kasvaessa, se myös heikkenee tilapäisesti vähän.
Toiseksi olen huomannut, että kengillä on väliä. Kun on noita jalkakipuja, lapsi on yleensä käyttänyt kovapohjaisia kävelykenkiä tai linttaanastuttuja vanhoja lenkkareita. Kunnon kengät tai kokonaan paljain jaloin on hyvä. Ja yllätys yllätys: crockseista ja flipfopeista ei jostain syystä tule jalkakipuja, vaikka toisin luulisi. Ne eivät selvästikään tue edes sitä vertaa, että vääntäisivät jalan väärään asentoon, kuten jotkut kävelykengät, vaan antavat olla ilman tukea luonnollisessa asennossa, joten kipujakaan ei tule.
Kenkäjuttua olen kyllä myös miettinyt mutta en ole löytänyt yhteyttä. Sen sijaan olen huomannut että ainakin kumisaappaat aiheuttavat särkyä, itsellänikin. Kuin myös sää... Kostea sää, matalapaine tuntuu aiheuttavan pojillakin särkyä jalkoihin.
Ap
Välillä myös päivisin, jopa niin kovasti, ettei pysty kävelemään lainkaan. Mitään huolestuttavaa ei kuitenkaan ole löytynyt. Kannattaa tosiaan antaa lääkettä heti, kun vähänkään tuntee kipua, jotteivat yöunet kärsi pahasti.