Vinkkejä työpaikalle ensimmäisiin viikkoihin/kuukausiin
Miten te toimitte uudessa työpaikassa ensimmäisinä viikkoina, kun ei ole oikein kunnolla työtehtäviä tai päivittäisi hommia? Kyse on nyt asiantuntijatyöstä.
Minulla on päivässä pari tuntia perehdytystä, mutta ei ”anneta” tehtäviä, vaan sanotaan että ”jatketaan huomenna” tai ”katsotaan tämä ensi viikolla loppuun”. Perehdyttäjälläni on paljon muitakin hommia, joita yrittää tehdä loppuun ennen kuin lähtee pois ja itse olen jäänyt aikalailla toimettomaksi.
Mitä te teette tälläisinä viikkoina? Etsitte tietoa? Tms?
Kommentit (2)
Perehdyin itsenäisesti teemoihin ja asioihin, joita mahdollisesti tulisin käsittelemään. Pyysin myös päästä mukaan kaikkiin tapaamisiin kuunteluoppilaaksi. Näin pääsi kärryille mistä puhutaan ja mitä pitää selvitellä, että on kärryillä. Lisäksi luin alan julkaisuja.
Löytyykö työpaikasta jotain työohjeita tai vastaavia, joita pystyisit lukemaan itsenäisesti ja sitä kautta pääsemään jotenkin sisälle talon toimintatapoihin? Muuten kysyisin nykyiseltä työntekijältä jos saan ihan vaan seurata hänen työntekoaan, jotain siitäkin voi oppia.