Mitä tekisit, jos isoäitisi paljastuisi lotaksi?
Muistutan, sodan jälkeen kyseinen järjestö kiellettiin fasistisena. Jag påminner er om att efter kriget den nämnda föreningen förbjöds som fascistisk.
Kommentit (49)
Mitäkö tekisin? Söisin varmaan jäätelön ja nauttisin näistä helleilmoista. Ihan niin kuin nytkin.
Vierailija kirjoitti:
Mitäs trollipropagandaa tällainen aloitus on?
Totuus kirpaisee?
Poistit ap rääpäle edellisen ketjusi. Mikä pelkuri, menikös velli housuun?
Kyllähän ihmiset itse ja sukulaiset tietää kuka oli lottana ja ovat siitä ylpeitä.
Ei tuollainen tule kenellekään yllätyksenä.
Lähisuvussa oli useita lottia, rohkeita isänmaallisia naisia.
Lakkasin pitämästä mitään yhteyttä.
Mummoni oli lotta ja olen siitä ylpeä.
Neuvostoliiton mielestä kaikki oli fasistista. Ei ole järjestölle mikään häpeä, jos on ollut Neuvostoliiton mielestä fasistinen.
Vierailija kirjoitti:
Lotat isänmaallisia? Hah! Saksalaisten ja upseeriston huor. a he olivat suurin osa.
Totta. Eikös Tuntemattomassakon sotilaat puhuneet niin lotista.
Vierailija kirjoitti:
Ilmiannettu.
samoin. Edellinen ketju jo poistettiinkin.Jotenkin kieroutunutta lietsoa tätä asiaa. Ei ole mitään historiasta silloin opittu
Montako divisioonaa lotat tuhosivat?
Hei hei heppi hei! Hietaniemessä uimarannalla vaimon kanssa aurinkoa ollaan otettu ja muutama vetokin vedelty!
Vierailija kirjoitti:
Hei hei heppi hei! Hietaniemessä uimarannalla vaimon kanssa aurinkoa ollaan otettu ja muutama vetokin vedelty!
Kyllähän useampikin veto sallitaan.
Itäisen luuserivoittajan päätös vaikutti järjestön lopettamiseen.
Lotat tekivät Suomessa valtavan työn auttaessaan mm. sodassa haavoittuneita ja menehtyneitä.
Isoäitini oli ilmavalvontalotta.
Vierailija kirjoitti:
Lakkasin pitämästä mitään yhteyttä.
Isoäitisi pitäisi juhlat.
Isoäiti oli lotta. Siitä ei ole kylläkään juttuja kerrottavana kun niitä ei eteenpäin kerrottu.
Vierailija kirjoitti:
Lotat isänmaallisia? Hah! Saksalaisten ja upseeriston huor. a he olivat suurin osa.
Olitko paikalla? Suurin osa esim. ilmavalvonnassa, hoitotyössä, muonituksesta jne. työskennelleistä lotista ei ikinä tavannut ensimmäistäkään saksalaista sotilasta eikä ollut suhteissa kenenkään kanssa. Onko tullut mieleen, että silloin oli SOTA? Se merkitsi kovaa päivittäistä työtä vaikeissa olosuhteissa. Kyllä pidän toimintaa isänmaallisena.
No, mun sukuni on Kauhajoelta, Suomen valkoisimmasta pitäjästä. Isoisä oli Tampereella 1918 ampumassa punaisia, hänen veljensä oli jääkäriupseeri.
Isoäitini syntyivät 1800-luvun lopulla, joten eivät he edes olisi rintamalotiksi päässeet. Isän äiti itse asiassa kuolikin jo 1930-luvulla.
Noihin kansalaissodan juttuihin verrattuna naisten maanpuolustusta koordinoiva Lottajärjestö oli aika pientä.
Itse olen vihervassari, enkä ole ylpeä noista sisällissodan asioista, muttei yli sadan vuoden takaisista asioista nyt häpeääkään kannata kantaa.
Mitäs trollipropagandaa tällainen aloitus on?