Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

9kk vauva on tosi levoton yöllä :(

Vierailija
07.08.2009 |

Ei kyse siis yösyömisistä, vaikka yhden kerran maitoa pullosta hörppääkin. Mutta pyörii siis sängyssään, tutti tipahtaa suusta ja joudun sen 2-3 kertaa yössä laittamaan takaisin suuhun. Pyörimisen takia junttautuu aina ihan sängyn päätyyn kiinni ja on tosi kippurassa siellä, sen takia sitten kitisee kun asento tosi epämukava, jaa taas saan kohentaa asennon, n. 2-3x yössä senkin. Eli noin 6-7 herätystä yöllä, vaikkakin vain muutaman sekunnnin pituisia + 1 syöttö. Ja sitte aamulla 7.30-8.00 herää lopullisesti.



Voitte varmaan uskoa kuinka väsyttää?



Tänä aamuna yritin paijata poikaa vielä uneen, olin tosi tööt ja en huomannu kun poika otti mun sormesta ja puri neljällä hampaallaan. Sillon kyllä kiehahti ja tuli huudettua, olipa vain kiva päivän alku... Taas...



APUA?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

yöllä heräilystä. Meillä sitä kesti useamman vuoden ja kaikkia mahdollisia keinoja kokeiltiin yöunien rauhoittamiseksi.



Tenava ei huolinut tuttia vaan käytti tissiä tuttina ja herätti minut 10-12 kert. yössä. Joten tiedän mitä väsymys aamuisin tarkoittaa.



Ota neuvolaan yhteyttä ja kysy onko heillä käytössä perhetyöntekijää tai muuta tukihenkilöä joka voisi tulla teille kotiin ja antaa käytännön vinkkejä tilanteen rauhoittamiseksi.Tää ei tarkoita sitä että olisitte ongelma perhe.



Omalla lapsellani todettiin myöhemmin astma sekä vähäinen unen tarve ja niiden takia nukkui vähän ja selviää edelleen lyhyillä yöunilla.



Voimia sinulle.



Vierailija
2/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja heti yöunista tuli hyvin rauhattomia ja katkonaisia, kun hän oppi kävelemään. Välillä saattaa itkeä pitkään keskellä yötä ihan unissaan.



Ei siis ole edes hereillä, mutta nousee seisomaan sängyssään ja kitisee. Ainut mihin rauhoittuu on kun pääsee äidin syliin ja unet jatkuu. Isi jos koittaa lohduttaa niin syntyy suurempi huuto.



Jossain kirjasessa luki, että juuri 9kk kohdalla yöunet voivat kärsiä sen takia, että päivisin rupeaa olemaan niin jännää, kun oppii uusia asioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillä 9kk ikäinen rupeaa öisin potemaan eeroahdistusta ja tahtoo varmistella, että se äiti on oikeasti paikalla.



Miksi annat yöllä maitoa? Olisiko se sinullekkin helpompaa, jos jättäisit sen pois? Tuossa iässä se on lapsella vain totuttu tapa, ei oikeaa ravinnontarvetta.

Vierailija
4/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jättää sen yhden syötön pois. Tai, no, kahtena yönä en antanut, mutta tuloksena oli klo 4 jälkeen melkein todellista valvomista niin kauan kunnes noustiin. Voiko sillä olla muka nälkä? Kolmantena yönä en sitten enää jaksanut "vieroitusta" vaan hain sen pullon ja nukkui tosi hyvin sen jälkeen (vois harrastaa tuota aina niin sais joka kolmannen yön nukkua hyvin).



Vauva nukkuu samassa huoneessa, pinnis aiavn meidän sängyssä kiinni, pinnat vain välissä... Luulis että siinä on tarpeeksi läheisyyttä? Vieressä nukkuis hyvin, mutta kun pyörii sen verran paljon että tipahtaisi sängystä kyllä yön aikana, niin en sitä tee. Ja mieskin haluais paijailla minua, se on tarkkana että poika nukkuu omassa sängyssään.



Ei ole ensimmäinen lapsi tämä, toinen kylläkin ettei sen enempää kokemuksia, mutta tytön kanssa olen päässy niin helpolla noiden nukkumisasioiden kanssa että tämä sen takia varmaan turhauttaa entistä enemmän... :\ Vaikka normaalia varmaan onkin



ap..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä seitsemän