Opet, oletteko jo aloittaneet lukuvuoden suunnittelun?
Minä kuvittelin tekeväni tämän viikon illat jo töitä, mutta enpä ole paljon saanut aikaan... Tosin opetan lukiossa ja vain kahta eri kurssia, joista toista olen vetänyt aiemminkin, joten hirveästi ei valmistelutyötä ole.
Kommentit (19)
en osaa aloittaa lukuvuoden suunnittelua oikeasti, ennenkuin koulupäivät alkavat, näen taas oppilaat ja kollegat. Toki minulla on sen verran kokemustakin jo, että pitkät linjat ja tavoitteet on jotenkin hallinnassa. Lähinnä mietin sitten jatkuvasti vuoden kuluessa erilaisia keinoja, toimintatapoja jne. oppimiseen.
olen itseasiassa tehnyt lukujärjestyksen ja jättänyt sijaiselle ohjeita, jään itse äippälomalle kohta. Ei mitää raskasta, yhtenä päivänä vain. Nauttikaa vielä lomastanne!
Muutaman opeoppaan hain koululta ja olen selaillut niitä jonkin verran. Koululle en halua mennä notkumaan ennen kuin edellisenä päivänä suunnittelukokoukseen. Kuka muu tekee töitään lomalla paitsi jotkut opet...
Ei kai se koko palkallinen kesä ole tarkoitettu lomailuun? Eikös siitä ole tarkoitus osa käyttää juuri tulevan lukuvuoden suunnitteluun? Ja noiden laiskojen, välinpitämättömien opettajien käsissä on lastemme oppiminen kiinni...ei ihmekään että nykyajan opettajat koko ajan toitottavat kuinka tärkeää on että myös kotona opetetaan lapsia
No ei todellakaan tarvitse kenenkään kotona opettaa omaa lastansa, jos sellaisen kokee vastenmieliseksi! Käytöstavat pitää opettaa kotona, ja aikuisen kunnioittaminen. Kyllä me se tiedollinen puoli hoidetaan koulussa, eikä sitä hyvänen aika sentään vanhempien tarvitse tehdä.
Enkä minä ainakaan vielä tiedä mitä se lukuvuoden suunnittelu ihan konkreettisesti olisi, mitä mun nyt täytyisi tässä tehdä. Opettajan oppaita olen selaillut, niissä on vuosisuunnitelmat valmiina. Mitään isompia projekteja en aio teettää.
ja en todellakaan suunnittele vielä mitään, vietän aurinkoisia lomapäiviä onnellisesti. Eikä mulla ole opeoppaitakaan. Nauttikaa opet vielä hyvin ansaitustanne lomastanne!!!
Mutta tosi hankalaa on suunnitella tarkasti, kun ei olla saatu lukujärjestyksiäkään vielä. Opetan kolmea eri ainetta, enkä kaikista edes tiedä tarkasti, mitä ryhmiä opetettavakseni tänä vuonna annetaan ja miten tuntimäärät on jaettu pitkin vuotta.
Ajattelin aloittaa ajoissa vain siksi, ettei kaikki rysähtäisi sitten kerralla päälle kun koulu alkaa. Pienten lasten kanssa töitä jakaisi mielellään pidemmälle ajalle. Alkukesästä luin paljon koulutyön kannalta tärkeää kirjallisuutta, joskin kyllä omasta mielenkiinnosta enemmän kuin tunnollisuudesta. Sitten kiinnostus lopahti ja nautin lomasta.
Hyvää viimeistä viikoloppua teille kollegoille, ensi viikolla aloitellaan!
Mä en ymmärrä tätä meidän töiden kyttäämistä!
Itse olen luokanopettaja. Olen soitellut tällä viikolla päivittäin erilaisia asioita rehtorin kanssa. Sopinut yhden kollegan kanssa yhteen projektiin liittyvistä asioista.. Mutta enhän minä teidän mielestänne tietenkään ole mitään oikeita töitä vielä tehnyt.
Kuulkaa, te ette tätä ammattia ymmärrä, jos ette ole saaneet alan koulutusta ja kantaneet tätä vastuuta muutamia vuosia.
Ja edelleen ammatinvalintakysymys: toiset on halunneet/päässeet opekoulutukseen ja toteuttavat nyt sitä ammattia, vastuineen, lomineen kaikkineen. Hakeutukaa itse alalle ja katsellaan sitten.
. Ja edelleen ammatinvalintakysymys: toiset on halunneet/päässeet opekoulutukseen ja toteuttavat nyt sitä ammattia, vastuineen, lomineen kaikkineen. Hakeutukaa itse alalle ja katsellaan sitten.
[/quote]
Mua sitten ottaa aivoon nää "opettajat ei tee mitään, koko kesän vaan lomailee ja työpäivä on muutama hassu tunti..."- kommentit! Suomessa jokainen saa vapaasti valita ammattinsa: OLISITTE LUKENEET ITSENNE OPETTAJIKSI! Ei tarttis kadehtia!
kadehdi opettajan työtä ja lopujen lopuksi vaaditaanko siihen nyt niin paljon..vert.BB-Sorella?
Ja täytyy myöntää että yleenshän ne on juuri opettajat jotka valittaa sitä jaksamistaan...vaikka sitä lomaa on enemmän kuin oikeastaan millään muulla ammattiryhmällä. Ja ihan itse olette alanne valinneet.
ja lukujärjestys tulee vasta ensi tiistaina. Kirjat samoten saan vasta ensi viikolla. 10 eri opetettavaa ryhmää. Kamala ensi viikko tiedossa.
Jokainen ammattiin pätevä ope osaa hoitaa tämän työn (suunnittelun ym) jokaiselle oppilasryhmälle sopivaksi. Tämä työ tehdään sitten kun varsinainen työ alkaa lasten kanssa.
"opettaja tekee valtavasti töitä kesän aikana"-inttämisten alkua varten. :D
Tätä palstaa ei kyllä tulistumatta pysty lukemaan, se varmaan näiden joidenkin pölkkypäiden tarkoituskin... Nro:lle 13 tiedoksi, että BB-Sorella on hyvinkin pidetty opettaja lapsien ja vanhempiensa keskuudessa, erittäin pätevä myöskin. Opethan ei sais vapaa-ajallaan tai virkavapaallaan tehdä tietenkään mitään muuta kuin neuloa villasukkia. Ja mitä palkalliseen kesälomaan tulee, Opettajan palkka on jaettu tasaisesti vuoden kaikille kuukausille, vaikka se maksetaankin vain työkuukausista. Ymmärrätkö??? ELI PALKKA ON NIIN PERHANAN PIENI!
ja ensi viikon vielä ilman oppilaita. Koulu alkaa meillä 18.8.
t. ammatillisen oppilaitoksen ope
Ja nyt alkaa olla melkein valmista. Maanantaina loput. Töihin 'oikeasti' vasta tiistaina. Yleensä aloitan noin viikkoa ennen opiskelijoita, mutta nyt piti vähän aikaistaa, kun en kesäkuussa viitsinyt tehdä mitään valmiiksi.
t. lukion ope
Oletteko luokanopettajat valmistelleet alkavaa vuotta jotenkin?
Mulla alkaa kutosluokka, sama koulu ja sama luokka kuin viime vuonnakin. Olen yrittänyt vähän lueskella opettajanoppaita, mutta ahdistaa vaan, kun niitä lukee! Hirmuisesti vaikeaa asiaa tulossa, siltä ainakin nyt tuntuu.