Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun Suomi syöksyi jyrkänteeltä:

Vierailija
11.04.2021 |

Kun Suomi syöksyi jyrkänteeltä: Kirja maalaa pysäyttävän kuvan 90-luvun lamasta – "Ei kokkelivaltio suojellut laumaansa, vaan kaikki vietiin teuraalle"
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/90-luvun-lama-on-jattanyt-yhteiskun…

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

SDP virittelee parhaillaan uutta bussimatkaa rotkon pohjalle

Vierailija
2/2 |
11.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai vietiin. Sehän on ollut maan tapa jo 1800-luvulta. Suomi oli ainoa maa Euroopassa, joka kärsi katovuosien seurauksena nälänhädän. Muualla tuotiin viljaa, mutta Suomessa ei, koska valtionvelka.

Ruotsissa muuten seurattiin kauhulla Suomen menoa 90-luvun alussa. Sieltä lähettiin mm. iso laiva, jossa oli vaatteita, lääkkeitä ja ruokaa Suomen köyhille. Tuo samainen laiva lähetettiin takaisin sisältöineen Ruotsiin virallisen saatekirjeen kera ministeriöstä, ettei avulle ole tarvetta. Samaan aikaan, vain muutaman korttelin päässä ministeriöstä, kiemurteli valtava leipäjono.

Kyseessä ei ole sattuma, vaan koko systeemi köyhyydestä, leipäjonoihin ja laskeneeseen elinikäodotteeseen on tarkoituksellista toimintaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kaksi