14€ pitäisi ostaa ensi viikon eväät töihin
Kommentit (7)
Tekisin pinaattipastaa 3 pvälle ja jotain salaattia kahdelle+riisipiirakka kylkeen 25s/kpl ja muutaman banaanin. Jäisi vielä rahaakin.
Pelkästään töihin eväät?
Linssipaketti 1,45€,
tomaattimurska 0,24€,
paprika 1€
porkkanoita 1€,
2 sipulia 0,30€,
öljyä 1,45€
Perunoita 2kg 1,50€
Yhteensä 6,94€ Joten tarvittaessa riittää vielä mausteisiin.
Kuullotan sipulimurskaa öljyssä. Lisään linssit, tomaattimurskan ja vettä. Keitän lähes kypsäksi. 5 minuttia ennen linssien kypsymistä lisään paprikakuutiot. Tässä on herkullinen linssimuhennos, jonka voit maustaa kuten haluat.
Lisäksi keittäisin perunoita ja tekisin porkkanaraastetta.
Seuraavalla viikolla tekisin saman satsin.
Tein sunnuntaina 5 pvän eväät töihin:
Kilo spaghettia
400G jauhenlihaa (😜)
2 tetraa tomaattipyreetä
2pkt punaisia linssejä
2 isoa sipulia.
N. 10€ meni.
Jos olisi vielä tuo 4€ käytössä, ostaisin kaksi pussia reissumiestä jolloin jää 3€ ja siihen kalkkunan tai broilerinleikepaketin päälle, tai kilom omenoita.
Jäljelle jäävän 2,50- 1,50 pistäisin säästöön seuraavaa viikkoa varten
Pelkkä pasta toki riitti koko työviikoksi, joten 4€ olisi jäänyt säästöön
Vierailija kirjoitti:
Tein sunnuntaina 5 pvän eväät töihin:
Kilo spaghettia
400G jauhenlihaa (😜)
2 tetraa tomaattipyreetä
2pkt punaisia linssejä
2 isoa sipulia.N. 10€ meni.
Jos olisi vielä tuo 4€ käytössä, ostaisin kaksi pussia reissumiestä jolloin jää 3€ ja siihen kalkkunan tai broilerinleikepaketin päälle, tai kilom omenoita.
Jäljelle jäävän 2,50- 1,50 pistäisin säästöön seuraavaa viikkoa vartenPelkkä pasta toki riitti koko työviikoksi, joten 4€ olisi jäänyt säästöön
Olivatko nuo 2 pkt linssejä valmiiksi keitettyjä linssejä? Mietin vain, että 2 paketista kuivattuja linssejä tulisi linssejä 5 litran kattila täyteen niitä keitettäessä...
Linssipierijät eivät kuulu työyhteisöön. Pierikää kopperoissanne ihan yksin.
Tekisin muutaman ruuan mistä ottaisin eväät sitten töihin.
Kinkkukiusauksen ja perunamuusi ja kasvispihvit.
Yksin kun asun niin monta päivää joutuu syömään samaa ruokaa ellei pakasta/ käytä eväänä.
Jokin uuniruoka perunasta/kasviksista (joku kiusaus esim) ja muutama kerä jäävuorisalaattia. Kurkku. Jauhoja ja kuivahiivaa, tee sämpylöitä Minna Kuukan helpolla sekoita ja paista-reseptillä.
Tällaista taiteilua itselläkin.